Ősbúvárok

Körülbelül 110 millió évvel ezelőtt élhettek azok a madarak, amelyek maradványait nemrégiben találtak meg Kínában. Amerikai és kínai kutatók a legrégebbi úgynevezett modern (a maiakhoz hasonló) madárfajra leltek, és közelebb kerültek egy fontos kérdés megválaszolásához, nevezetesen, hogy mikor és hogyan fejlődtek ki a modern madarak a dinoszauruszokból.

KultúraPethes József2006. 09. 15. péntek2006. 09. 15.
Ősbúvárok

Összesen negyven példányt találtak az ősmadárból, többnek csaknem a teljes csontváza megmaradt. Ráadásul némelyiknek lágy szövetei, a bőre és a tolla is megőrződtek. A felfedezők bebizonyították, hogy a madarak legkorábbi példányaihoz van szerencséjük, hiszen az eddigi legöregebb madár tízmillió évvel fiatalabb náluk.
A Gansusnak elnevezett faj úszóhártyás lábaiból arra lehet következtetni, hogy részben víz mellett élt, valószínűleg ügyesen úszott és merült. Ez újabb bizonyíték arra, hogy a mai madarak előképei vízi környezetben alakulhattak ki. A maradványokat tartalmazó kőzet egyébként egy tóban rakódott le. A leletekből látni lehet, hogy mennyivel fejlettebb élőlények voltak, mint a primitívebb külsejű, dinoszauruszhoz hasonló madarak. A Gansus küllemre hasonlít ugyan a búvármadárhoz, de nem áll közvetlen rokonságban egyetlen mai madárcsoporttal sem.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek