Iránytű

Kultúra2006. 10. 13. péntek2006. 10. 13.
Iránytű

Könyv
Hetven - nem ötven és nem száz. A Hetven... sorozatcímű könyvek központi témái hetven érdekességre épülnek. Eddig a csodák, a rejtélyek, a találmányok, az építészeti és az egyiptomi kicsek kerültek középpontba, most pedig a csaták - az ókortól napjainkig. Az igen jól szerkesztett és gazdagon illusztrált képeskönyvet nemzetközi szaktekintélyek írták. A szerzők számba veszik a történelem döntő csatáit, természetesen nemcsak a leghíresebbeket, mint amilyen a waterloo-i vagy a sztálingrádi volt. A világtörténelem kiemelkedő háborúinak szárazföldi és tengeri ütközetein kívül a legjellegzetesebb ostromok és légi hadjáratok is sorra kerülnek. A csataleírásokon túl megismerhetjük az előzményeket és a következményeket is, illetve pontos képet kapunk a technikai fejlődéséről. A témával hét nagy fejezet foglalkozik időrendben, Marathóntól Irakig. (Athenaeum 2000)

Valamikor a nyolcvanas évek közepén a londoni Paula Pryke merész döntést hozott: otthagyta történelemtanári állását, és virágboltot nyitott. Mindig is erről álmodozott, de azt nem gondolta volna, hogy "London legjobb virágkötője" lesz, az egész világ figyelmét elnyerik klasszikus és újszerű kompozíciói. Paula a művészi virágkötés területén valóban nagyot alkotott, bizonyítják ezt csodaszép albumai is. Legújabb könyvében különböző hangulatok köré csoportosítja szebbnél szebb alkotásait, több mint nyolcvan virágelrendezésről ad részletes, könnyen követhető leírást Kevin Summers fotóművész fényképeivel. Hol van már a "szegfű aszparágusszal" társítás! De ha maradunk a szegfűnél: káprázatos "kupola-" meg "örvény-"alakú kompozíciók lelhetők fel az albumban. Megmondom őszintén: én még erőt gyűjtök megvalósításukhoz, pedig, végigkövetve a fázisokat, nem is látszanak olyan bonyolultnak... (Kossuth)

Kiállítás
Csaknem négyszáz műalkotásban gyönyörködhet a látogató a budapesti Iparművészeti Múzeum Gyűjtők és kincsek című, tartós időszaki kiállításán. Mondhatjuk úgy is, a múzeum bemutatja önmagát, azaz saját történetét, műgyűjteményének létrejöttét. A tárlat életre hívásának apropója kétszeres évforduló: a múzeum mint intézmény 135 éve működik, Lechner Ödön Üllői úti szecessziós palotája pedig 110 esztendeje várja egyedülálló szépségével és műkincseivel az érdeklődőket. A saját gyűjtőkörében a legrangosabb kollekcióval rendelkező múzeum új kiállítása időrendben tekinti át műkincsállományának gyarapodását. A jeles múzeumigazgatók tevékenységét éppúgy felöleli, mint a nevezetes adományozókat, a kiváló magángyűjteményeket és emlékezetes aukciókat.

Koncert
A Művészetek Palotája Bartók Béla nemzeti hangversenytermében október 15-én, vasárnap este fél 8-kor fergeteges koncertet ad a balkáni zenét játszó Boban Markovics Orkestar, amelyet a Macskajaj című kultuszfilmből ismertünk meg. Az együttes Európát és Amerikát is meghódította. Boban 12 fős zenekara mára nemcsak a fúvóshagyomány, hanem Szerbia vezető exportterméke is. Zenészei úgyszólván hazajárnak Magyarországra, nagyobb koncerttermek, fesztiválok állandó sztárvendégei. Ezúttal két kiváló énekessel lépnek fel: a népdalénekes Palya Bea és a Megasztár-győztes Rúzsa Magdolna lesz a vendégük.

Film
Öt évvel a New York-i terrortámadás után még mindig sok embert foglalkoztat a Világkereskedelmi Központ elleni merénylet. Közéjük tartozik Oliver Stone, a legendás amerikai rendező, aki az A szakasz című filmjével már bebizonyította, miként lehet háborúról szólni az ártatlan szereplők szemszögéből. World Trade Center című új filmje a túlélők és családtagjaik visszaemlékezései alapján készült. A rendező nem a terrortámadás okait keresi, nem is vádol senkit, csak elmond egy történetet arról, hogyan élte meg az eseményeket a romok alá szorult két rendőr. Kettőjük párbeszédére épül a történet, nem csoda tehát, hogy két remek színész, Nicolas Cage és Michael Pena kapta a főszerepeket. Seamus McGarvey operatőr munkája is közrejátszik abban, hogy a néző is úgy érzi, mintha a romok alatt rekedt volna, ezért fellélegzik, amikor elhagyja a mozit. (UIP-Duna Film)

Musical
Az 56 csepp vér című rockmusical ősbemutatója október 19-én este hét órakor (illetve 22-én) lesz a Papp László Budapest Sportarénában, minden idők eddigi legnagyobb Magyarországon épült díszletében, ahova várhatóan egy igazi tank is begördül majd. Az író-rendező Horváth Péter, a zeneszerző Mihály Tamás, az Omega együttes tagja. A történet Shakespeare Rómeó és Júlia című drámájának sajátos, az ötvenes évek közepének sorsdöntő pillanataira átültetett adaptációja. A szerzők a világhírű dráma alaptörténetét a forradalom idejére helyezve szeretnék a fiatalok számára is átélhetővé tenni az akkori eseményeket, így állítva emléket a magyar forradalom hőseinek. A szereplők között van Kaszás Attila, Forgács Péter, Seress Zoltán, Balogh Erika színész, Veres Mónika dzsesszénekesnő, Keresztes Ildikó popénekesnő, Palcsó Tamás, a Megasztár felfedezettje. Érdekesség, hogy most szerepel együtt egy műben, egy színpadon Miller Lajos operaénekes és Miller Zoltán musicalszínész - apa és fia.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek