Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha klónozott birkára még nem is, egérre már futja a magyar biotechnológiai kutatásnak. S mivel a kis lépések vezetnek el a nagyhoz, egyre reménytelibb a folytatás: 2008-ig megszülethet az első klónozott magyar nyúl is. Amit aztán patkány, sertés, sőt szarvasmarha klónozása követhet. Itt és most azonban a Klonilla nevű fekete egér, az első magyar klónsztár megszületéséről tudósíthatunk, amely a múlt héten látta meg a napvilágot a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Központ Állatbiológiai Intézetében. Dinnyés András és húszfős kutatócsoportja háromévi munkája érett be Klonillával, s az eredmény kétségkívül mérföldkőnek számít a magyar kutatás történetében.
A klónegér úgynevezett sejtmagátültetéses (nukleáris transzfer) technológiával "készült". Ennek során a kísérletre kiszemelt nőstény egér petesejtjét megfosztották a saját sejtmagjától, amivel egyúttal az öröklődő tulajdonságokért felelős genetikai állományt is eltávolították a sejtből. Az így kiüresített petesejtbe azután egy másik egérből származó testi sejtet (bőrsejtet, hámsejtet) ültetnek be (vagy annak csak a sejtmagját), és a két csonkolt részt egyesítik. Az egyesítés azért lehet eredményes, mert a testi sejtben, illetve annak magjában ott rejtőzik egy teljes genetikai állomány (amelynek fele apai, fele anyai eredetű). Ezzel a trükkel sikerül bizonyos értelemben becsapni a petesejtet, merthogy az ilyen egyesüléskor a természetes nemzéshez hasonló állapot jön létre, vagyis olyasmi játszódik le, mintha a petesejt saját genetikai állományához egy hím ivarsejt genetikai állománya csatlakozna. Ez azonban még nem minden, ugyanis a petesejt, miközben hagyja magát így becsapni, ráadásul - egyelőre nem tisztázott módon - még ki is törli a belé ültetett testi sejt "emlékezetét", aminek következtében annak génjei "elfelejtik" korábbi föladatukat. Ez azért fontos, mert így - és csakis így - indulhat el egy új embrió fejlődése.
A kérdésre, hogy mi a célja az állatok genetikai módosításának, Dinnyés András (aki egyébként annak idején a Dolly nevű bárányt így előállító skóciai intézet klónozási részlegét vezette) elmondta: egyes emberi betegségek vizsgálhatók, modellezhetők ezáltal. És így próbálhatók ki a különféle kezelési eljárások, az új gyógyszerek is. A sokféle kísérletre fölhasználható állatokat - hagyományos körülmények között - hosszú, nehéz és költséges kísérletezések során hozzák létre, tulajdonságaik az állat pusztulásával természetesen elvesznek, ilyenformán minden egyes kísérletre szánt állatnál újra kell kezdeni a tulajdonságok kifejlesztését. Ellenben ha az egyszer már fölkészített kísérleti állatokat klónozással "sokszorosítják" majd, ezzel tetemes költség és munka takarítható meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu