Öt Földet is elpazarolnánk

Pazarló fogyasztás, erdőirtás, környezetszennyezés, túlzott halászat - ezek együtt a Föld túlhasználatának legkiáltóbb megnyilvánulásai. A WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet legújabb tanulmánya szerint napjainkban az emberiség történetének legnagyobb mértékű természetpusztítása folyik.

KultúraValló László2006. 11. 17. péntek2006. 11. 17.
Öt Földet is elpazarolnánk

Bizonyítja ezt, hogy az elmúlt bő negyven esztendőben háromszorosára nőtt az emberiség ökológiai lábnyoma, az a mutató, amelyből kiderül, életmódunk milyen hatással van a természetre, másképpen: milyen arányban éljük föl bolygónk természeti tőkéjét. S amely mutatót az egyes országokra alkalmazva fehéren-feketén kiderül: a nyugati civilizáció nagyobb, a Kelet és a Dél társadalmai pedig kisebb lábon élnek, mint ami a közös természeti kincsekből a Föld eltartóképessége szerint járna nekik. Az Egyesült Államok például a saját területéhez képest hatszor többet fogyaszt el a Föld erőforrásaiból, a legnagyobb lábon élő Egyesült Arab Emirátusok pedig még ennél is mohóbb. A tanulmány szerint, ha minden ember olyan mértékben fogyasztana, mint az amerikaiak, 2050 után már öt Föld is kevés lenne bolygónk lakóinak.
Az ember mértéktelen fogyasztásának szomorú következménye az állatvilág szám- és fajbeli pusztulása is, az úgynevezett biológiai sokféleség megcsappanása. A WWF az elmúlt negyven évben több mint 1300 szárazföldi, édesvízi és tengeri faj népességváltozásait követte nyomon. Az eredmény felettébb lehangoló: a jelentés szerint a vizsgált időszakban összesen egyharmaddal csökkent a gerinces fajok száma; a szárazföldieknek 31, az édesvízieknek 28, a tengerieknek pedig 27 százaléka tűnt el az elmúlt négy évtizedben. Hazánkban például ebben az időszakban veszett örökre nyoma a törpesasnak és a vizának.

Egyre nagyobb lábon
Az ökológiai lábnyom az a földterület, amelyet a népesség a fenntartására fölhasznál. Legfontosabb összetevői a beépített területek, a szántóföldek, az erdők, valamint az a kalkulált földterület, amely ahhoz szükséges, hogy az előállított környezetszennyező anyagokat, így különösen is a szén-dioxidot, abszorbeálja (eltüntesse, elnyelje). Földünkön ma 11,3 millió hektár biológiailag aktív föld- és tengerfelület áll a 6,1 milliárd főt számláló népesség rendelkezésére, ennek alapján ebből minden emberre 1,8 hektár jut. Ez az érték 25 százalékkal kevesebb a kívánatosnál, vagyis napjainkban negyedannyival több természeti erőforrást használunk föl, mint amennyit a természet helyreállítani (regenerálni) képes. Ez persze az egész Föld viszonylatában, globálisan igaz, az egyes országok energiaétvágya s ebből következően az ökológiai lábnyoma ennél jóval nagyobb is lehet. Például egy átlagos brit állampolgár az élete során összesen hét számítógépet használ el, öt tévékészüléket dob a szemétbe, mintegy 120 kilométernyi vécépapírt öblít le és 1,2 millió kilométert autózik. Ha csak a közlekedésből eredő teljes brit szén-dioxid-kibocsátást nézzük, akkor ennek semlegesítéséhez akkora erdő kellene, amely másfélszer nagyobb Nagy-Britannia teljes területénél.

A legfőbb szennyező
A globális fölmelegedés, az ezzel összefüggő környezetpusztítás és ezek megfékezése volt a téma az afrikai Nairobiban, a nemzetközi klímavédelmi konferencián, ahol a világ 190 országából érkezett több ezer politikus és szakember tanácskozott a héten a globális fölmelegedésről. Annak érdekében, hogy valóban hatékonyan avatkozhassunk be a nemkívánatos folyamatokba, az Európai Unió képviselőinek álláspontja szerint 2020-ig 15-20 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Ezzel összhangban áll a környezetvédelmi szervezetek követelése, amelyek szerint 2009-ig új megállapodást kell kötni, hogy a megkezdett előremutató folyamatok tovább erősödjenek. A résztvevők azt is kinyilvánították, hogy ebben a fejlett országoknak vezető szerepet kell vállalniuk.
Az Egyesült Államok képviselője ezen a konferencián is hű maradt önmagához. Ahogy 1997-ben elutasította a Kiotói Jegyzőkönyvet (amelyben a fejlett ipari országok komoly kötelezettséget vállaltak a széndioxid-kibocsátásuk csökkentésére), úgy ezúttal is kétségesnek tartotta, hogy Amerika elfogadja a kibocsátásra vonatkozó kötelező előírásokat. Amit - mondanunk sem kell - élesen bíráltak a résztvevő országok, mivel a klímaváltozásért felelős gázok 21 százalékát éppen az Egyesült Államok termeli, s ezzel Amerika egyben a világ első számú légszennyezője is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek