Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Olvasóink érdeklődése anyanyelvünk szavainak, kifejezéseinek, szólásainak helyes használata vagy éppen eredete iránt szinte kiapadhatatlan. Alig múlik nap, hogy ne kapnék legalább egy-két ilyen tárgyú levelet, kérdést. Íme, most is egy, ezúttal Tatabányáról, Rácz Ferencnétől:
"Gyakran találkozom, leginkább a közbeszédben, de még a sajtóban is ezzel a kifejezéssel: kötve hiszem. Nagyjából tudom, mit jelent, de nem vagyok képes magyarázatot találni arra, hogy miért kötve! Talán csak nem az egykori igazságszolgáltatás emléke ez a kifejezés is, ugyanúgy, mint a kerékbe tör, a harapófogóval kell kihúzni valakiből a szót vagy a körömszakadtig tagad forma? Ha így van, akkor bizonyára a középkori vallásháborúk idejéből való ez a kötve hiszem, s azt jelentette, hogy csak ha odakötöznek valahova, össszekötözik kezem-lábam, s ezáltal mozgásképtelenné tesznek, csak akkor vagyok hajlandó elhinni ezt vagy azt a vallási tantételt. Ahogy rájöttem erre a megfejtésre, nagyon megörültem neki, de vajon igazam van-e?"
Minden elismerésem a levélíróé, mivel az általa adott magyarázat kétségtelenül ötletes, leleményes. Nyelvünkben csakugyan számos olyan szó, kifejezés, szólás van, amely így vagy úgy az egykori kínvallatásokhoz fűződik. Miért ne tartozhatna ezek sorába a kötve hiszem forma is, úgy, ahogy levélírónk kigondolta?
Ám más a képzelet, és más a valóság. A kötve hiszem formát az egykori igazságszolgáltatás kifejezései között hiába keressük. Ám már a XVI. századtól találunk olyan kötve higgy, kötve hisz(nek) típusú szólásszerű kifejezéseket, amelyek minden bizonnyal összefüggnek a levélírónk fantáziáját megmozgató kötve hiszem formával. Baronyai Decsi Jánosnak Bártfán 1598-ban kiadott közmondásgyűjteményében például ezt találjuk: kötve higgy komádnak, Teleki Ádám grófnak egy 1760-ban kelt levelében pedig ezt: "Minden világosan irattassék fel ... és semmi ki ne maradjon, mert ... kötve hisznek komámnak".
Nem kétséges, hogy ezekből a korábbi alakokból vezet az út a ma is használatos kötve hiszem változatig. Köt igénknek, amely ősi örökség a finnugor korból, számos, egymástól jócskán eltérő, de egymásból fejlődött jelentése van nyelvünkben. Felsorolok néhányat! 1. Valamit valamihez csomóval rögzít, hozzáerősít. 2. Hosszú tűkkel fonalat hurkolva valamit készít (pulóvert köt). 3. Maradásra kényszerít (betegsége ágyhoz köti). 4. Valamely feltételtől tesz függővé valamit (engedélyhez köt). 5. Ragaszkodik valaminek a megtételéhez (köti magát valamihez). 6. Kapcsolatot, kölcsönös viszonyt hoz létre (szerződést, békét, házasságot köt).
Itt megállok a felsorolással, ugyanis esetünkben éppen ennek a jelentésnek van döntő szerepe. A kötve higgy komádnak! közmondás, valamint a Teleki-levélből idézett részlet köt szava nem csomó kötésére, nem is valakinek a megkötözésére utal, hanem valaminek írásban való rögzítésére, valamilyen szerződés kötésére, megkötésére! A kötve higgy formula jelentése tehát: 'csak akkor higgy, ha szerződésed is van róla, ha szerződést kötöttek veled', s kétségkívül ennek egyenes folytatása a ma is élő kötve hiszem alak, amely méltán keltette fel olvasónk érdeklődését. Ez tehát korábban azt jelentette: 'csak akkor hiszem, ha írásban is megállapodunk', napjainkban azonban - az eredeti jelentés háttérbe szorulásával - már csupán ennyit jelent: 'alig hiszem, kételkedem benne'.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu