Egyszer megszólal a kutyánk

KultúraValló László2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Egyszer megszólal a kutyánk

Nemhiába, hogy több ezer éve a leghűségesebb társunk a kutya, de a legokosabb is. Legalábbis a japán kutatók szerint, akik különös kísérletekbe kezdtek négylábú kedvenceink szellemi teljesítményét illetően. Állításukkal nincsenek egyedül, hiszen sok tudós vallja, hogy noha a kutyák agya jóval kisebb, mint a főemlősöké (például a majmoké), elmebeli képességeik mégis kiemelkedők az emberrel való hosszú és szoros együttélésnek köszönhetően. Olyannyira okosak, hogy, mint azt Csányi Vilmos nemzetközi hírű etológusunk jósolja, tizenöt-húsz év múlva meg is szólalnak majd...
Az évezredes együttlét során négylábú társunk eljutott oda, hogy "megérti" az embert nemcsak utasításaiban és jelzéseiben, hanem - bizonyos mértékig - érzelmeiben is. Okosságát japán kutatók három évvel ezelőtt folytatott kísérleteikkel is alátámasztották. Kiderült belőlük, hogy az ember környezetében nevelkedett kutya kétszáznál több tárgy nevét is meg tudja tanulni. Legújabban a szintén japán Kiotói Egyetem munkatársai arra kerestek választ, hogy képes-e (s ha igen, miként) fölismerni gazdáját a kutya a hangja alapján. Kísérletükben abból a feltételezésből indultak ki, hogy a kutya elméjében képet tud alkotni az egyes emberekről, ráadásul ezt adott esetben képes úgy fölidézni magában, hogy az illető nincs jelen, hanem egy más jellemző megnyilvánulás (például a hangja) váltja ki ezt benne.
A kísérlet során 28 kutyát képernyő elé ültettek, amelyet először elsötétítettek. Az állatok ezután (felvételről) azt hallhatták, hogy a gazdájuk, illetve egy idegen hang ötször-ötször kiejti a nevüket. Ezt követően a monitorokon megjelent az állatok előtt vagy a gazda, vagy egy idegen állóképe. Az egymás után folytatott kísérletek felében a kép és a hang azonos volt, a másik felében nem. A kutatók az állatok reakcióit figyelve azt tapasztalták, hogy amikor a gazda arca és hangja egybeesett, a négylábúak átlagosan hat másodpercig nézték a monitort. Ugyanennyi ideig meredtek a képernyőre, ha az idegen hangot az idegen arc követte. Ám ha a gazda hangja után az idegen arc jelent meg (vagy fordítva: az idegen hangja után a gazda arca), a kutyák még további egy-két másodpercig nézték a képernyőn az arcot, vagyis észlelték, hogy valami nincs rendben. A nézési idejüket tehát az befolyásolta, hogy a hang és a kép egyezik-e vagy nem egymással. És, mint láttuk, a meg nem felelés hosszabb nézési időt váltott ki, mint a megfelelés. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a négylábú kedvencek a hang hallatán képesek felidézni magukban az ahhoz tartozó képet. Mindez egyben az első kísérleti alátámasztása is annak, hogy az állatok nemcsak hogy össze tudják kapcsolni a látási és a hallási ingereket, hanem a hallás alapján látási képzeteket is képesek létrehozni elméjükben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek