Évfordulók bűvölete

KultúraBorzák Tibor2007. 03. 09. péntek2007. 03. 09.
Évfordulók bűvölete

A reformkori Magyarország politikai vezéregyénisége inkább csak a forradalom vértanújaként él az emlékezetünkben, holott az önálló magyar haderő újbóli megteremtése is az ő nevéhez fűződik, ami 1848-ban a magyar honvédség felállításában és szervezésében valósult meg. Az emlékév szervezői (az oktatási és kulturális, a honvédelmi, a külügyi tárca és a Miniszterelnöki Hivatal) azt remélik, hogy Batthyány személyisége, magánélete, 1848 előtti közéleti tevékenysége, illetve miniszterelnöki munkája most nagyobb figyelmet kap. Itthon és külföldön számos rangos program lesz, legközelebb a március 15-i ünnepségek idején. Tudományos és közművelődési pályázatokat hirdettek, ezekről a www.emlekev.hu honlapon lehet tájékozódni, a diákoknak pedig tanulmányi kirándulást szerveztek. A kiállítások sorából kiemelkedik a Budapesti Történeti Múzeumban április 11-én nyíló, Batthyány és kora című anyag, mely képzőművészeti, historikus és korabeli dokumentumokat tartalmaz. A Hadtörténeti Múzeumban ugyancsak április 11-étől látogatható a Batthyány, a magyar honvédség megteremtője című tárlat.
A központi események közül április közepén nagyobb figyelmet érdemel a parlament emlékülése az "áprilisi törvények szentesítésének" tiszteletére. Batthyány Lajos egész alakos szobrát október 6-án avatják majd fel a budapesti Batthyány téren. Külföldön is méltó megemlékezések lesznek: Bécsben, Pozsonyban, Rómában, Milánóban, Moszkvában és Berlinben kiállításokat, tudományos tanácskozásokat szerveznek, Ljubljanában pedig emléktáblát helyeznek el a fellegvár falán, ahol 1849-ben raboskodott az első független kormány miniszterelnöke.
A XX. század zseniális zeneszerzőjét, Bartók Bélát születésének 125. évfordulója alkalmából tavaly ünnepeltük, az idén pedig kortársa, a magyar zeneszerzés, népzenekutatás, zenepedagógia és művelődéstörténet meghatározó alakja, Kodály Zoltán születésének 125. évfordulója van soron. Az oktatási és kulturális tárca 2007-et jubileumi Kodály-évvé nyilvánította, melynek során Kodály összes műve megszólal az országban, több helyen ősbemutató lesz. Ez ügyben kórusok, zenekarok jelentkezését várják a március 19­étől elérhető www.kodaly125.hu honlapon, ahol egyébként valamennyi programról tájékozódhatnak az érdeklődők. A központi rendezvények egyike a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitónapján, március 16-án tartandó műsor, a Nemzeti Hangversenyteremben az ünnepelt zeneszerző két népszerű műve, a Székely fonó és a Háry János csendül fel a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Énekkar előadásában.
Vidéken ugyancsak gazdag a kínálat: március 15-én Gyulán vendégszerepel a pécsi Kodály Kórus, április 20. és 22. között Szolnokon zajlik az Éneklő Ifjúság szakmai összejövetele, májusban pedig Pécsett rendezik meg a nemzetközi kamarakórus-versenyt és Kodály-szimpóziumot.
Kodály Zoltán elméleti és gyakorlati munkássága külföldön is jól ismert, így a világ számos pontján megemlékeznek róla. Galántán novemberben nemzetközi hegedűversenyt rendeznek, és a távoli Kínában, az ősszel induló magyar évadban, illetve Berlinben, a földkerekség legjelentősebb turisztikai szakkiállításán is lesznek Kodály-programok. Idehaza a Magyar Rádió és a Hungaroton CD-sorozaton jelenteti meg a zeneszerző összes művét, az MTA Zenetudományi Intézetében pedig digitalizálják Kodály magyar népzenei gyűjtését.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek