Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy rendkívül érdekes és tanulságos könyv bemutatójának színhelye volt néhány héttel ezelőtt a Magyar Tudományos Akadémia egyik patinás előadóterme. A Tinta Könyvkiadó igazgatója itt és ekkor mutatta be a népes hallgatóságnak Burget Lajos újságíró Retró szótár című munkáját. E könyvnek már a főcíme is árulkodó, hiszen a retrospektív szóból rövidült retró azt jelenti: ’visszatekintő, a múltat bemutató’, alcíme azonban egész világosan beszél, ugyanis így hangzik: „Korfestő szavak a második világháborútól a rendszerváltásig”.
A kötet hétszáz szócikket tartalmaz, de mivel a szócikkek között a négy-öt vagy a tíz-húsz sorosakon kívül hatvan-nyolcvan sorosak is vannak, ennél jóval több korfestő szót; legalább kétezret. És micsoda szavakat! Olyanokat, amelyek valóban ezt a négy és fél évtizedet jellemzik, ezt a kort tükrözik. Olyanokat, amelyek a 40–45 évesnél fiatalabbaknak azért igen tanulságosak, mert magyarázat nélkül sokat közülük egyáltalán nem vagy csak felében-harmadában ismernek és értenek, az ennél idősebbeknek viszont azért, hogy e szócikkek nyomán visszaemlékezhessenek ifjúkorukra, akkori életükre, szenvedéseikre és örömeikre egyaránt. A bemutató során, a hallgatóságot figyelve, magam is megtapasztalhattam, hogy mindkét korosztály képviselőire nagy hatással van a könyv szóanyaga. A jelenlevők, ha már hozzájutottak egy példányhoz, szinte le sem tudták azt tenni a kezükből. Ezért most fiatalabb és idősebb olvasóimra egyaránt gondolok, amikor (olykor pár szavas magyarázattal) felsorolok néhányat a kötet szó- és kifejezésanyagából.
Bambi (szintetikus ízesítővel készült hazai üdítőital, amelyről még dal is szólt), bögrecsárda, csengőfrász (az Államvédelmi Hatóságnak a kitelepítésre kiszemelteknél való hajnali csengetéseire és az ezektől való páni félelemre utal), fecske (a fürdőnadrág), gyermektelenségi adó, Hekus Lonci (a rendőrnők beceneve), kulák, láncos kutya (ez Jugoszlávia Sztálinnak el nem kötelezett vezérét, Titót „jelentette”), Manci híd, pufajkások, Uránváros, úttörővasút, vetkőztetők (banditák, akik 1945-ben a budapesti éjszakában nemcsak kifosztották, hanem még ruháiktól is megfosztották áldozataikat).
Pusztán az ábécérend „jóvoltából” pont ez a rossz emlékeket idéző szó kerüljön felsorolásom végére? Nem! Inkább ez: zakatolás! Ez a budapesti VIT-en született körtáncforma, amikor is a fiatalok összefogódzkodtak (egyikük mindig középen állt), és kórusban énekelték: Hegyek között, völgyek között zakatol a vonat, / én a legszebb lányok közül téged választalak…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu