Debrecenbe mentek a Pál utcai fiúk

Hajdú-Bihar megye székhelyére „látogattak” a regénybeli gittegylet tagjai – izgalmas interaktív kiállításon lehet velük találkozni, s a nézelődés során egy grundra is felmászhatnak az érdeklődők.

KultúraBalogh Mária2008. 11. 04. kedd2008. 11. 04.
Debrecenbe mentek a Pál utcai fiúk

A hős Nemecsek, az áruló Geréb, a megbocsátó Boka – mindannyian Molnár Ferenc regényének, a Pál utcai fiúknak a főszereplői. A látogatók a debreceni Déri Múzeumban különös módon találkozhatnak a gittegylet, a vörös ingesek, és a grund egykori pesti srácaival. Számukra hajdanában a két bérház közötti tér jelentette a szabadságot, játékuk legfontosabb színhelyét. A két rivális csapat a grundért folyó harcot élet-halál kérdéseként élte meg.
Aki ellátogat a kiállításra, régi iskolapadokba ülhet, megkeresheti a padokban elrejtett gittet is, de egy Csónaky István diák bizonyítványából azt is megtudhatja, hogy a századelőn a négyes osztályzat nem jó jegyet, hanem bukást jelentett. A legjobbnak pedig az a tanuló számított, aki teli volt egyesekkel. A debreceni kiállításon főként a kisiskolások érdeklődésére számítanak a szervezők a grundnak berendezett, megmászható farakásokkal gazdagított tárlaton. De lehetőség van a golyózás szabályait is megtanulni, és ellátogatni a vörös ingesek főhadiszállására, a Füvészkertbe.
Az izgalmas, élményszerű látnivalókat december 31-ig lehet megtekinteni a debreceni Déri Múzeumban.

Világsiker
Molnár Ferenc huszonnyolc évesen, a New York Kávéházban írta folytatásokban a Pál utcai fiúk című regényét, ami először 1906-ban jelent meg a Tanulók Lapja című ifjúsági újságban. Később harminchét országban látott napvilágot az 1889-ben játszódó történet, amely nemcsak hazánkban, de Szerbiában, Olaszországban és Brazília egyes tartományaiban is ajánlott olvasmány az általános iskolások számára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek