Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Úgy kell elővenni időről időre, mint egy passiójátékot. Főhősét ma úgy ünnepelnék, mint egy megasztárt. Szent Johanna a tatabányai Jászai Mari Színházban.
Elég volt csak kimondani a nevét: Jeanne. Rajongott érte a nép, mint egy mai megasztárért. Nem kétséges, ha élne, megasztárként ünnepelnék. Csakhogy ő a máglyán végezte, 1920-ban avatták szentté. És Johanna folyton visszatér – a színpadokra, merthogy újra és újra játszani kell, mint egy passiójátékot, hogy az emberi silányság, a megalkuvás, a hataloméhség ne válhasson természetessé.
Johanna felkavaró, nyugtalanító jelenség. Isten küldöttének vallja magát, férfiruhát visel. Természeti csapás: földrengés az angoloknak, tornádó a franciáknak. Általa fölragadva, mintegy véletlenül, éppen oda jutnak, ahová már nem is álmodták, a győzelembe. Aztán persze jöhetnének a hétköznapok. Csakhogy a tornádót kellemetlenül lehetetlen visszazárni a palackba. Milyen kívülről nézni, és milyen lehet benne lenni a tornádóban? – ez az alapkérdése a tatabányai Jászai Mari Színház, a Nézőpont Színház és a Merlin Színház közös produkciójának.
G. B. Shaw Szent Johanna című színművének főbb szerepeit Bartsch Kata (a 2008-as POSZT-on elnyerte a legjobb harminc év alatti színésznőnek járó díjat), Kroó Ádám, Viola Gábor, Elek Ányos, Tamás Kinga, Magyari Tekla és Bacsó Tünde játssza. A rendező Hargitai Iván.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu