Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Most aztán alaposan megmutathatjuk magunkat Amerikában! Szombaton kezdődik és november közepén ér véget az Extremely Hungary elnevezésű kulturális programsorozat New Yorkban és Washingtonban. Az eddigi legdrágább évad lesz.
New Yorkban, a Carnegie Hallban a Fischer Iván vezényelte Budapesti Fesztiválzenekar hangversenyével szombaton este veszi kezdetét és tíz hónapon át tart az Extremely Hungary art and culture beyond your expectations, amit úgy fordíthatnánk, hogy Nagyon Magyarország – művészet és kultúra a várakozásokon túl. Erről tartott sajtótájékoztatót hétfőn Hiller István oktatási és kulturális miniszter, illetve Orsós László Jakab, a New York-i Magyar Kulturális Intézet igazgatója. Az eseményen a programsorozat kurátorai és a hazai kulturális élet jelesei, köztük Heller Ágnes filozófus, Tarr Béla filmrendező, Kovács Gábor és Pataki Ági filmproducerek is jelen voltak.
„A magyar évad programja káprázatos, a magyar kulturális diplomácia talán eddigi legnagyobb vállalkozása. Nem véletlen, hogy nagyon izgulok. Minden helyen mindenféle gombócok vannak bennem” – vallotta be Hiller István. A miniszter beszédében röviden összegezte, hogy az elmúlt években a tárca sikeres évadokat rendezett Európa különböző országaiban, valamint Kínában. Szerinte kulturális évadot rendezni olyan ötlet és vállalkozás, amely folytatásra érdemes, az ország érdekeit szolgálja, hiszen az oktatás, a kultúra és az innováció a legfontosabb országkép-alakító eszköz. Különösen igaz ez egy olyan időszakban, amikor szinte minden a gazdasági válságról szól.
Az amerikai magyar évadot 2006 vége óta szervezik, megállás nélkül keresik a helyszíneket, egyeztetik a programokat. Már az első percben kiderült, hogy soha nem látott érdeklődés mutatkozik a magyar művészet iránt, legyen az képzőművészet, film, vagy népzene. Persze nem az volt a cél, hogy „egy harapással bekapjuk az Egyesült Államokat”, hanem a két leghangsúlyosabb városban, New Yorkban és Washingtonban megmutassuk magunkat, s a mennyiség helyett a minőségre terelődjék a hangsúly. Hogy mindez a lehető legmagasabb színvonalon történjék, a magyar költségvetés 700 millió forinttal támogatja a rendezvényeket, az összköltség pedig ennek kétszeresét teszi ki szponzorok és támogatások jóvoltából.
A sajtótájékoztatón Orsós László Jakab, a New York-i Magyar Kulturális Intézet igazgatója azt hangsúlyozta, hogy az Extremely Hungary programsorozat első számú üzenete a magyarországi modernitás és annak gyökereiről szól, másodjára pedig a hazánkban és a térségben húsz évvel ezelőtt lezajlott belpolitikai változások fontosságáról. Nem lehet más cél, minthogy megmutassuk, honnak erednek a kortárs művészet gyökerei, illetve hol tart ma a magyar kultúra. Hosszú lenne a résztvevő művészeket és a kínálatot felsorolni, csupán ízelítőül említünk néhányat. Zsolnay- és Vajda Lajos-kiállítás, Palya Bea, Lajkó Félix , illetve a Roby Lakatos és barátai koncert, Forgács Péter erre az alkalomra készült, emigránsokról szóló dokumentumfilmje, magyar ételek hete, bajuszverseny (!), magyar kabaré, egyéjszakás operabál. És megkülönböztetett figyelem kíséri Kurtág György Bartók Béla emlékére komponált vadonatúj művének díszbemutatóját.
„Fővédnöknek sikerült megnyerni Kati Martont és Soros Györgyöt, akik elsősorban kapcsolati tőkéjükkel segítenek abban, hogy az évad sikeres legyen, de a nemzetközi hírű pénzember anyagilag is támogat" – mondta Orsós László Jakab. A kurátor biztos abban, hogy a hónapokon át tartó magyar jelenlétből nagyon sokat profitálhatunk. Elég csak azt megemlíteni, hogy a Barack Obama beiktatása utáni napon a New York Times hasábjain egy monumentális hirdetés hívja fel ránk a figyelmet. A Már tudsz magyarul! szlogennel megjelenő oldalon hat olyan szó (hold, ember, barack, fog, nap, hat) szerepel, melynek leírva angol, kiejtve pedig magyar értelme van. És ezen kívül még sok ilyen apró, de jelentős ötlettel leszünk jelen a hónapok során Amerikában. A színvonalas kínálatról nem is beszélve.
Orsós László Jakabbal a Szabad Föld 2009/4. számában interjút olvashat.
Protokollfotó: Gordon Eszter
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu