
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Húsz éve még telefonhiány volt: hosszú várakozás után lehetett csak hozzájutni egy fővonalhoz – vagy protekcióval. Aztán a rádiótelefonok megfordították a világot. Ma már csak nosztalgiázunk közelmúltunk kommunikációs helyzetén, miként az m1 műsora, a Visszajátszás is hátrafelé tekint.
Húsz éve még telefonhiány volt, s csak hosszú várakozás után lehetett hozzájutni egy fővonalhoz – vagy protekcióval. Aztán a rádiótelefonok megfordították a világot. Ma már csak nosztalgiázunk közelmúltunk kommunikációs helyzetén, miként az m1 műsora, a Visszajátszás is hátrafelé tekint.
Az évi 15 milliárd forintot is meghaladja az a kár, amit a telefonhiány okoz a magyar népgazdaságnak – adták hírül 1989 februárjában a hazai lapok. Bizonyára mindenki jól emlékszik még a telefonhiány szűk esztendeire: jobb esetben kegyként, óriási protekcióval, rosszabb esetben évtizedes várakozással lehetett vonalat kapni. Külön kormányrendelet szabályozta a távközlési szolgáltatáshoz jutás szabályait, és ami e mögött állt: a fontossági sorrendeket.
Az akkori tervek szerint egy tízéves program eredményeként, 2000-re zárkózott volna fel az ország a nemzetközileg is elfogadható szintre, ekkorra kapcsolódott volna minden egyes telefonkészülék az országos és a nemzetközi távhívó hálózatba. Aztán jött a rendszerváltás, a privatizáció, és alig egy év múlva, 1990 októberében megkezdte szolgáltatását az ország első rádiótelefonos cége...
A Visszajátszás következő adásában a telefonhiány témakörét járja körbe Erdős Gábor (képünkön) és csapata. A műsorban visszanézhetjük azt az 1986-os jelenetet, amikor egy képviselő az „örökölhető telefonigénylés” mellett érvelt a Parlamentben. Bár az interpellációban inkább csak az akkori telefonellátottságot karikírozta a honatya, tény, hogy voltak, akik több mint húsz évig vártak a vonalra. Így járt például Pasker Iván, a Ganz gyár egykori munkása, aki a műsorban idézi fel a szűkös esztendőket, de a rendszerváltás-kori átmenetről mesél az ország első privát vendéglője, a szentendrei Aranysárkány alapítója is. Máhr Attila nem tartozott azon kiváltságosok körébe, akik csak úgy, első kérésre telexet kaptak. Ezért egy átmeneti készüléken, bizonyos minitexen kezdte fogadni a nyugatnémet foglalásokat. Aztán néhány hónapon belül megjelentek az első fax-készülékek…
A telefonhiány okairól mesél Erdős Gábornak Valter Ferenc, a Magyar Posta egykori távközlési vezetője, a MATÁV későbbi vezérigazgatója, és Kern András is, aki a Halló, Belváros! című emlékezetes kabaréjelenetben figurázta ki a helyzetet. Margitai Ági és Moldvai Kiss Andrea pedig azt az csalót idézik meg a műsor rekonstruált jelenetében, aki ötezer forintért ígért „gyorsított eljárást” a Postán a gyanútlan áldozatainak.
A Visszajátszás 7. része február 16-én, hétfőn este 23 órakor kezdődik az m1csatornán.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu