
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Nyolcmilliónyi Istenség – Yaoyorozu címmel a tradicionális japán nó táncot bemutató fotókiállítás látható februárban a Budapesti Műszaki Főiskolán. A Megumi Oba táncosnőről készült képek a tárlat megnyitóján megelevenedtek.
A japánok nyolcmilliónyi istent tisztelnek már az ókor óta. A nyolcas misztikus fogalom számukra, az óriási létszám pedig a végtelenséget jelenti. Isteni szelleme van a hegyeknek, tavaknak, növényeknek, gyakorlatilag minden élőnek és élettelen tárgynak. A hagyományos japán színjátszás ebből a panteista sinto kultúrából és a buddhista szokásokból alakult ki, a nó műfaj pedig a XV. századtól él mind a mai napig.
A nó drámákban a tragédia csúcspontján egyetlen táncos maszkban járja el híres táncát, melyben istenségeket, szellemeket személyesít meg, ember és természet kapcsolatára világít rá, a múlt, jelen és jövő összefüggéseire hívja fel a figyelmet. Megumi Oba táncosnő szerint minden istenségnek saját maszkja van, és számára a nó legizgalmasabb pillanata az, amikor felveszi a maszkot és istenivé változik.
A 48 éves táncosnő találkozásunkkor elmondta: a nó színházat csak hivatásos, kisgyermekkoruk óta ezzel foglalkozó férfi táncosok művelhetik. Ő maga modern táncos, s berlini klasszikus balettos karrierje után kezdett el a japán szertartásokkal és hagyományos táncokkal foglalkozni. A nó drámából csak a táncos részletekkel dolgozik, modern tánccal kombinálja elemeit. Ezt a sajátos stílust jelenítik meg a közszemlére tárt fotók, és ebből láthattunk két bemutatót a tárlat megnyitóján. A program különlegességét csak fokozta, hogy az előadást magyar fuvolaművészek kísérték, az egyik koreográfiát pedig egy kortárs magyar zeneszerző művére a táncos és koreográfus Bata Ritával együtt táncolták.
A felvételeket öt fotóművész készítette az elmúlt két évtized alatt, Magyarországra pedig a japán–magyar diplomáciai kapcsolat kezdetének 140. évfordulóját ünnepelve érkeztek a Budapesti Műszaki Főiskola és a TÜV Rheinland Csoport közös szervezésében.
A fotókon kimerevednek a nó statikus, lassú mozdulatai, a hagyományos ruhák és maszkok a különböző természeti és városi környezetekbe helyezve jelenítik meg az istenségeket – s ezzel varázslatos látványvilág tárul elénk. A képek mellett videók, kimonók, maszkok és japán használati tárgyak is megtekinthetők február 28-áig.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu