Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az égszínkék szemű ausztrál színész-rendező, Mel Gibson sokakban él úgy. mint Martin Rix, a Halálos fegyver-filmek rendőrtisztje, vagy mint a skót szoknyás szabadságharcos, William Wallace. De miként vált Hollywood egyik legékesebb csillagává az ausztrál kisváros fenegyereke?
Tizenkét éves korától él Ausztráliában az amúgy a New York állambeli Peeksill-ben született Mel Columcille Gerard Gibson. Az érettségi után a szakácskodástól az újságírás szakmáig minden érdekelte, de miután nővére jelentkezett a National Institute of Dramatic Art-ra, úgy döntött ő is kipróbálja a színészkedést.
Még egyetemista volt, amikor szerepet kapott a Terror nyara című filmben. John Miller, a Mad Max trilógia rendezője felfigyelt Gibsonra, és felajánlotta neki Max szerepét. Mel számára ez a film jelentette az áttörést. Az első rész akkora siker lett, hogy két évre rá bemutatták a következőt, Mad Max 2. Az országúti harcos címmel. A hollywoodi filmesek az új John Wayne-nek titulálták az akkor még csak 25 éves színészt.
1984-ben szerepet kapott A Bounty című filmben, amelynek főszerepét előtte már olyan neves színész is eljátszotta, mint Marlon Brando. Ezután következett a Mad Max trilógia befejező része, Az igazság csarnokán innen és túl címmel. A film női főszerepét és a film betétdalát nem más jegyzi, mint Tina Turner.Az akkoriban alkoholproblémákkal küzdő Gibsonnak az énekes-színésznő sokat segített, nem hagyta, hogy derékba törjön az akkor már egyre felfelé ívelő karrierje.
Mel végül kigyógyult alkoholfüggőségéből, és belevetette magát a munkába. Sorra kapta a jobbnál jobb ajánlatokat, többek között az őrült Martin Rix szerepét a kultuszfilmnek számító Halálos fegyver című filmekben. Partnere Danny Glover, akivel ideális rendőrpárt alakítottak. A 80-as évek végén a film első, majd második része rekord mennyiségű embert vonzott a mozikba, Melt igazi sztárrá emelve. A Halálos fegyver-filmek után kevés olyan produkcióban játszott, amit ne ismerne az egész világ. Nem csak színészi tehetségével, hanem sármjával is hódít. A People magazin A legszexibb férfi címmel tüntette ki, nők millió rajonganak érte.
Az akciószerepek után eljátszotta Shakespeare legösszetettebb figuráját, Hamletet, amelynek rendezését nem más, mint Franco Zeffirelli jegyzi. A Hamletban nyújtott alakítása után világossá vált, hogy bármit képes eljátszani. 1992-ben leforgatták a Halálos fegyver harmadik részét, amelyben már René Russo és Joe Pesci is szerepet kapott. Ugyanebben az évben egy menyasszonyát elvesztett férfit alakított a Hallhatatlan szerelem című romantikus filmben, majd egy évvel később úgy döntött, kipróbálja a filmrendezést is. Végül nem csak rendezi, hanem a főszerepet is eljátssza az Arc nélküli ember című filmben. Partnere az akkor még gyermek Elijah Wood, a későbbi Gyűrűk Ura trilógia főszereplője.
Gibsont a film után még inkább a filmben nyújtott alakításáért és nem rendezéséért dicsérik, de ő nem adja fel, érzi, hogy ő rendezőként is ugyanúgy megállná a helyét. Még játszik a Maverick című westernben legjobb barátjával, Jodie Fosterrel, majd belevág élete legkiemelkedőbb művébe. A történet egy nem mindennapi, 14. századi skót szabadságharcosról, William Wallace-ról szól, aki népével fellázad az elnyomó angolok ellen. Mel rendezője, producere és főszereplője is a filmnek, amely a Braveheart, vagyis A Rettenthetetlen nevet kapja. A francia filmek csillaga, Sophie Marceau ebben a filmben játsza első szerepét amerikai filmben: az angol herceg feleségét, Isabelle-t alakítja, aki a filmben szerelmes lesz Wallace-ba. A történet igen megindító, Mel szívét-lelkét beleadta. Meg is lett a jutalma: 5 Oscar-díjjal, köztük a legjobb film és legjobb rendező díjával jutalmazták. Mel Gibson ezzel beírta magát a legnagyobb filmesek közé.
Egy kis pihenő után visszatért a színészkedéshez, ismét René Russoval forgatott, ezúttal egy tehetős házaspárt alakítottak, akiknek fiukat elrabolják és váltságdíjat követelnek érte. A film ezt a nevet is kapta: Váltságdíj. Majd 1997-ben Fletcher szerepében Julia Robertssal játszik az Összeesküvés-elmélet című thrillerben, amely kasszasiker volt az amerikai és a magyar mozikban egyaránt. Nem is beszélve a Halálos fegyver 4-ről, amelyet rá egy évre mutattak be.
Kevés olyan film van, amelynek negyedik része is éppolyan, ha nem nagyobb, bevételt hoz, mint az előtte lévő három, de a két zsaru sztorija még ezt is elérte. Bár Mel ekkor már betöltötte a 42. életévét, és boldog házasságban élt feleségével és 7 gyermekével, a nők még mindig odavoltak érte. Ezt tudta Nancy Myers is, aki felkérte Melt egy igazi nőfaló macsó szerepére a Mi kell a nőnek? című filmhez. A vígjáték egy olyan férfiról szól, aki hallja a női gondolatokat, belelátva így legféltettebb titkaikba is.
A bolondozás után ismét komolyabb szerep következett. Egy 18. századi amerikai szabadságharcost alakít a Hazafi című filmben. A drámában a tavaly elhunyt Heath Ledger játszotta a legnagyobb fiát. 2002-ben még mindig maradt egy műfaj, amelyben nem próbálta ki magát: a horror. Az ebben brillírozó rendező, M Night. Shyamalan felajánlotta Melnek a Jelek című film főszerepét, amelyben különleges jelek jelennek meg egy tiszteletes, Graham búzatábláin. A Jelekkel párhuzamosan Gibson egy, a vietnámi háborúról szóló drámában is szerepelt, amelynek címe: Katonák voltunk.
2002 után úgy tűnt, Mel Gibson kipiheni az elmúlt évek fáradalmait, ám ez korántse volt így. Ismét rendezői székbe ült, s nem kisebb témával foglalkozott, mint Jézus Krisztus Passiója. A forgatás alatt többször érték Melt vádak, miszerint antiszemita megközelítésből mutatja be Krisztus kivégzését. A film elkészült, a premierre minden mozi megtelt. Volt, aki szerint a legzseniálisabb alkotás, amit valaha rendeztek, s volt, aki undorítónak nevezte a filmben látottakat. A film rekord összegű bevételt és nézettséget hozott. Mel Gibson egyszerűen így fogalmazott: Az akció éltet, de a szívem a drámáé.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu