Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kiss Zsolt kecskeméti fotóművész képei indiai hangulatokat mutatnak be. Fényűző palotákat és nyomor telepeket. Fényeket és árnyékokat. Budapesti kiállításán és gyönyörű albumán kritikusunk is elámult.
A Föld második legnépesebb és hetedik legnagyobb országa. Jólét és nincstelenség. Fényűző paloták és nyomortelepek. Ősi kultúra és gyors fejlődni vágyás. Misztikum és modernizáció. Két nagy világvallás bölcsője. Különböző istenek, istenségek. A világ egyik leggyorsabban bővülő gazdasága, ahol általános az analfabetizmus és a nyomor. Huszonnyolc állam, húsznál is több nyelv. Egy ország, ahol mindez jól megfér és békében él egymás mellett: India, a csodálatos, a titokzatos, a gyönyörű, az európai ember számára felfoghatatlan világ.
Kiss Zsolt kecskeméti fotóművész képei mindezt teljes életnagyságban és valóságában tárják a szemünk elé. Az ősi és a modern építészet csodái, a jól öltözött férfiak és a gyönyörű nők, az utcán alvó gyerekek és felnőttek, a kéregetők. A tömeg és a piac életteli átláthatatlansága. Hallani véljük a portékájukat kínáló kofák kiabálását, gyerekek kacagását és sírását, alkudozók vitáját, kocsik zaját, koldusok énekét, imádkozók mormolását. Aztán jön a Gangesz, az Élet és halál színtere. Ide járnak megtisztulni, imádkozni, mosni, s mikor már mindez elég volt, meghalni is. Nincs ebben semmi hátborzongató. Ami nyugati, „civilizált” természetünknek ellentmond, ettől ilyen gyönyörű. A Taj Mahal a bámészkodó turisták vakuinak kereszttüzében, és egy szemetes, koszos víztükörben.
– Kint létem végére megértettem, hogy aminek egy rövid ideig a részesévé váltam, az különös, ősi kultúrán alapuló világ. A „civilizálására” tett kísérletek eddig – szerencsére – sikertelenek maradtak. Manapság a műholdas televíziózás és a turisták egyre nagyobb száma talán nagyobb veszélyt rejt, mint egykor a gyarmatosítás. Felkavaró képek, idegen értékek és érzelmek áradata zúdul a nyugati kultúra agressziójának kiszolgáltatott emberekre. Bízom benne, hogy ez a nép még a globalizáció kihívásait is túléli, és évszázadok múltán is ősi kultúrájának fényében ragyog INDIA – vallja a fotóművész.
Kiss Zsolt fotókiállítása március 17-től április 5-ig látogatható Budapesten, a Nemzeti Táncszínház Kerengő Galériájában (I. ker., Színház utca 1–3.), utána pedig Kecskeméten lesz megtekinthető. A kiállítás képei könyvbe foglalva is kaphatóak.
Bármelyik képre kattintva megnyílik képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu