Ugye, túléljük Indiát?!

Kiss Zsolt kecskeméti fotóművész képei indiai hangulatokat mutatnak be. Fényűző palotákat és nyomor telepeket. Fényeket és árnyékokat. Budapesti kiállításán és gyönyörű albumán kritikusunk is elámult.

KultúraHardi Judit2009. 03. 25. szerda2009. 03. 25.
Ugye, túléljük Indiát?!

A Föld második legnépesebb és hetedik legnagyobb országa. Jólét és nincstelenség. Fényűző paloták és nyomortelepek. Ősi kultúra és gyors fejlődni vágyás. Misztikum és modernizáció. Két nagy világvallás bölcsője. Különböző istenek, istenségek. A világ egyik leggyorsabban bővülő gazdasága, ahol általános az analfabetizmus és a nyomor. Huszonnyolc állam, húsznál is több nyelv. Egy ország, ahol mindez jól megfér és békében él egymás mellett: India, a csodálatos, a titokzatos, a gyönyörű, az európai ember számára felfoghatatlan világ.

Kiss Zsolt kecskeméti fotóművész képei mindezt teljes életnagyságban és valóságában tárják a szemünk elé. Az ősi és a modern építészet csodái, a jól öltözött férfiak és a gyönyörű nők, az utcán alvó gyerekek és felnőttek, a kéregetők. A tömeg és a piac életteli átláthatatlansága. Hallani véljük a portékájukat kínáló kofák kiabálását, gyerekek kacagását és sírását, alkudozók vitáját, kocsik zaját, koldusok énekét, imádkozók mormolását. Aztán jön a Gangesz, az Élet és halál színtere. Ide járnak megtisztulni, imádkozni, mosni, s mikor már mindez elég volt, meghalni is. Nincs ebben semmi hátborzongató. Ami nyugati, „civilizált” természetünknek ellentmond, ettől ilyen gyönyörű. A Taj Mahal a bámészkodó turisták vakuinak kereszttüzében, és egy szemetes, koszos víztükörben.

– Kint létem végére megértettem, hogy aminek egy rövid ideig a részesévé váltam, az különös, ősi kultúrán alapuló világ. A „civilizálására” tett kísérletek eddig – szerencsére – sikertelenek maradtak. Manapság a műholdas televíziózás és a turisták egyre nagyobb száma talán nagyobb veszélyt rejt, mint egykor a gyarmatosítás. Felkavaró képek, idegen értékek és érzelmek áradata zúdul a nyugati kultúra agressziójának kiszolgáltatott emberekre. Bízom benne, hogy ez a nép még a globalizáció kihívásait is túléli, és évszázadok múltán is ősi kultúrájának fényében ragyog INDIA – vallja a fotóművész.

Kiss Zsolt fotókiállítása március 17-től április 5-ig látogatható Budapesten, a Nemzeti Táncszínház Kerengő Galériájában (I. ker., Színház utca 1–3.), utána pedig Kecskeméten lesz megtekinthető. A kiállítás képei könyvbe foglalva is kaphatóak.

Bármelyik képre kattintva megnyílik képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek