Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Zenél, karikatúrát rajzol és magot farag. Hermann János eddig mintegy háromezer művészi értékű miniatúrát faragott ki barackmagból az érmekészítő pontosságával és igényességével.
„Itt van egy bolond úr Pestről! Nem gyümölcsöt akar, hanem barackmagot. Mit mondjak neki?” – kérdezte a portás telefonon a nagyfőnöktől. „Engedje guberálni a konténerből” – hangzott a megengedő válasz. Ez a fura párbeszéd 1965-ben zajlott le a kecskeméti konzervgyár portáján, és a „bolond úr” egy nagy tömött szatyorral távozott. – Így kezdődött – emlékezik Hermann János, a 68 éves művész, akit ma is lelkesít az egykori esemény. – Kincsesbánya volt nekem az a konténer – mondja –, tele óriási, foltos kajszibarackmagokkal. Mert a folt a magon maga is egy művészi kihívás: úgy választani és faragni meg a témát, hogy hatása a legjobban érvényesüljön.
Hermann János szerint a magfaragás is hungarikum, mert – tudomása szerint – csak itt, a Kárpát-medencében művelték. Pásztorok, erdészek, katonák, rabok, illetve tanárok, művészek faragták a kajszi, a cseresznye magvait, és a legkorábbi adatok az 1830-as évekig vezetnek vissza. Rá személy szerint az egykor Tihanyban élő népi faragó, Bognár Gábor művészete tett nagy hatást, aki vallásos tárgyú medáljai révén megkapta az utókortól a Krisztus-faragó kitüntető címet.
– Az alkotás számomra életforma, és az az igazán megnyugtató benne, hogy senkinek sem ártok vele. Sőt, ha nekem örömet okoz, akkor ez mással is megeshet – vallja Hermann János, aki sokoldalú tehetségét a karikatúrarajzolásban és zongoratanárként a zenében is kamatoztatja. A magfaragáshoz azonban, a művészi ihleten és ötleten túl, idő és türelem is kell. Ami nem baj, mert így az embernek van ideje közben gondolkodni és gyönyörködni a születő műben. Kezdetben negyven órát is igénybe vett, míg kifaragott egy-egy magot, amihez maga gyártotta az eszközöket. Egy átalakított cipészkés és néhány tűből köszörült „véső” alkotta a szerszámkészletet. Húsz éve azonban az ő műhelyébe is betört a technika, mégpedig az elektromos fúrók révén, amely kétségkívül meggyorsítják a faragást, a csiszolást, de nem helyettesítik a jó öreg cipészkést. Mitológiai alakok, népi motívumok, nemzetünk nagyjainak, régi idők nagy művészeinek portréi domborulnak a magokon. A művész otthonosan mozog a görög és római mitológiában éppúgy, mint a magyar népi motívumok világában. Mint oly sokakat, őt is megihlette a páva, ami a középkorban a hiúság madara, később a szabadság jelképe lett, napjainkban pedig a népművészetek sokszínűségének a szimbóluma. De megfaragta Széchenyi István, a legnagyobb magyar arcmását is, emellett sok Krisztus-arcot, Máriát a gyermek Jézussal és II. János Pál pápát.
Barackmaggal dolgozni azért is csodálatos dolog, mert belül üreges, áttörhető, ami különleges művészi megoldásokra, így például csipkeszerű motívumok kidolgozására teszi alkalmassá. Nem így a csont, ami nem áttörhető, s emiatt másképp kell vele bánni. Évtizedekkel ezelőtt vásárolt nyolcvan kiló marhalábszárcsontot a fővárosi vágóhídon, ami egy életre elegendő munkához adott alapanyagot. Méghozzá olyat, ami semmivel sem rosszabb minőségű, mint a méregdrága elefántagyar. Ebből is miniatúrák, medálok készülnek, de nagyobbak, mint a barackmagok.
Korábban a magfaragó pénzt is látott a munkájából, leginkább úgy, hogy kijuttatta az Egyesült Államokban élő öccsének, aki ott értékesítette. Manapság elsősorban kedvtelésből farag, és a meglévő miniatúráit igyekszik további témákkal gazdagítani. Mostanában már többet pihennek a szerszámok is, de azért messze még az idő, hogy nyugdíjba menjenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu