Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szurmay Ernő szolnoki olvasónk – egyébként a szolnoki Verseghy Ferenc Könyvtár ny. igazgatója – fordult hozzám: „Kutatásaim során kerültek elém Illés Antal világot járt szolnoki festőművészünk születési adatai. Az 1871. évi születési anyakönyv vezetője a szobafestő apa foglalkozását festész-nek, a római katolikus kántor keresztapáét pedig énekész-nek jegyezte be. Kérdésem az, hogy ezek vajon magyarító szándékú egyéni kezdeményezésű elnevezések, feltehetőleg a latin piktor és kántor helyett, vagy csakugyan éltek abban az időben e ma már teljesen használaton kívüli szavak?”
Az -ász/-ész jellegzetes foglalkozásnév-képző nyelvünkben. Már az ősmagyar korban kialakult, csaknem egy évezrede vannak rá adataink. Évszázadokig csak főnevekhez járult, így ezekben a szavakban: lovász, halász, kertész, de a XIX. századi nyelvújítók – akiknek vezéralakja, Kazinczy Ferenc éppen 250 éve, 1759-ben született – elkezdték igékhez is kapcsolni, pl. építész, szülész, sőt csonkult igetövekhez is, pl. gyógyász, ítész (= kritikus) stb.
A levélírónk által idézett két szó is a XIX. századi nyelvújítás folyamán született meg, mind a kettő megtalálható Ballagi Mór 1873-ban kiadott művében, A magyar nyelv teljes szótárában. A festész jelentése a szótár szerint ’művész, aki képeket szokott festeni, képíró’, az énekész-é pedig ’személy, aki az éneklést a zenészet szabályai szerint tanulta’. E szavak tehát nem az anyakönyvvezető egyéni alkotásai, hanem a kor ismert, elfogadott szavai.
Bár az -ász/-ész ma is gyakori, termékeny képző nyelvünkben – amit jól szemléltet viszonylag új barlangász szavunk –, a nyelvújítás korában keletkezett töméntelen -ász, -ész képzős szó közül idővel jó néhány kihullott a rostán, s helyét ma már más szó tölti be. A földész átadta helyét a földműves-nek, a hangász a zenész-nek, a költész a költő-nek, a festész és az énekész pedig a festő-nek, énekes-nek.
Önmagában ugyan már a felsoroltak egyike sem él, és szótárainkban sem szerepel, de ma is meglevő költészet és festészet szavunk azért valamelyest mégis őrzi legalább a költész és az olvasónkat tanulságos kérdése föltevésére késztető festész emlékét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu