Hogyan lett az elvtársból bajtárs?

Izgalmas kérdést tesznek fel az m1 rendszerváltásról szóló sorozta, Visszajátszás szerkesztői: hogyan lehet a pazarló és elhibázott múltat végképp eltörölni? Az is kiderül: miként változtak az elvtársak bajtárssá?

KultúraBorzák Tibor2009. 05. 18. hétfő2009. 05. 18.
Hogyan lett az elvtársból bajtárs?

Bár a rendszerváltás lendületében néhány kormányhatározattal alig egy év alatt sikerült Magyar Honvédséggé átszervezni a Néphadsereget, a magyar haderő belső rendszerváltása valójában fájdalmasabb és kellemetlenebb volt, mint a politikai-gazdasági fordulat. 1989 júliusában ugyan a rendfokozat utáni elvtárs megszólítás bajtársra, majd egy évvel később úrra változott, s egy sor további rendelkezéssel (így a szocialista versenymozgalom megszüntetésével, vagy a Politikai Főcsoportfőnökség Nevelési és Szociálpolitikai Főnökséggé alakításával) próbálták a demokratikus viszonyok közé átvezetni a sereget, a pazarló és elhibázott múltat végképp eltörölni csak lassan sikerült. Az adásban olyan emberek szólalnak meg, akik nagyon is jól ismerték a rendszerváltás kori regiment árnyoldalát.

Például a szolgálatmegtagadást, amiért még a nyolcvanas években is a köztörvényesek közé zárhattak bárkit. A hadsereg rendszerváltását jól jellemzi, hogy bár engedélyezték a katonák szabad vallásgyakorlatát, több éves börtönbüntetésük letöltése után csak 1988-ban szabadultak az utolsó olyan elítéltek, akik vallási meggyőződésükre hivatkozva utasították el a szolgálatot. Így járt Pillér József is, a katolikus földalatti ellenálló hálózat, a Bokor bázisközösségi mozgalom tagja, akivel már egy korábbi adásban is találkozhattunk.

A rendszerváltó magazinban megszólal egy katonatiszt, aki diplomáját még az előző rendszerben vette át, de szolgálatát már az újban vette fel, valamint egy honvéd ezredes, aki belülről próbálta - kevés sikerrel - kritizálni a hadsereget. Utóbbi, Bokor Imre, miután felfigyelt a seregben folyó rendellenességekre, a korrupcióra, a kiskirálykodásra és az anyagi javak mértéktelen pazarlására, feljegyzést juttatott el a katonai felső vezetéshez. Levele azonban válasz nélkül maradt, ezért 1989-ben könyv formájában jelentette meg észrevételeit. A Kiskirályok mundérban megjelenése után ugyan rövid időre nyugállományba helyezték, de a lavina elindult, s maga alá temette a korábbi rendszer hadvezetésének legismertebb alakját, Czinege Lajos volt hadügyminisztert.

Visszajátszás, 20. rész: Mundér és becsület, május 18., hétfő, 23 óra 10 perc, m1

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek