Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat
origo.hu
Vajon milyen lelkesítő dalokat énekeltek 1848-as honvédeink a szabadságharc csataterei felé masírozva? És milyen zenére mulattak Thököly és Rákóczi fejedelem kuruc katonái két labancverés között?
Kép: A Hungaricus együttes tagjai: Légrády Eszter – citera, koboz, Jánosi András – hegedű és Apró Anna – koboz
A fenti kérdésekre választ keresett, egyszersmind az 1848-as forradalom kitörésére, nemzeti függetlenségünk harcos mozgalmára, a márciusi ifjakra és a magyar népzenében megőrzött nemzeti egységre emlékezett a Magyar Összetartozás Intézete a piros betűs ünnep előtt a beszélgetéssel Jánosi Andrással, valamint a Hungaricus együttes és barátai koncertjével.
Jánosi András – gyakorló táncházas népzenész, zenetanár, zenekutató, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – több évtizede kutatja a magyar néphagyományban megőrzött, eleven táncdallamokat és a levéltárak mélyére temetett régi kottákat. Összehasonlító munkájával meglepő eredményre jutott. A 77 Magyar tánc (1730–1810) című lemez elkészültéig körülbelül ezernégyszáz dallamot hasonlított össze. A munka azt igazolta, hogy az erdélyi és a partiumi falvakban megmaradt szép hangszeres zenei hagyomány a régi, az egész Kárpát-medencét magában foglaló történelmi Magyarország zenéjének maradványa.
A 2019-ben alapított Hungaricus együttesének sikerein felbuzdulva aktuálissá vált a repertoár bővítése. Ennek során a XVIII. századi magyar táncokat tartalmazó hangszeres gyűjtemények dallamanyagának újbóli áttanulmányozása a korábbinál is érdekesebb felismeréshez vezetett:
a Magyarországon valamikor általánosan ismert hangszeres zenének az évszázadokon át viszonylagos nyugalomban élő Felvidéken csiszolódott változata az, ami a Partiumban és Erdélyben tovább élt egészen az utóbbi időkig
Nagy valószínűséggel állítható, hogy azon zene dallamanyaga, valamint stílusa élt tovább a Mezőség, Székelyföld, Maros vidék, illetve a Partium falvainak hangszeres zenéjében, amelyre annak idején Thököly és Rákóczi kurucai is táncoltak. XVIII. századi hangszeres tánczenei gyűjteményeink szinte mindegyike felvidéki eredetű vagy Felvidékhez köthető.
origo.hu
metropol.hu
origo.hu
mandiner.hu
veol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu
mandiner.hu