Ausztrália leghalálosabb pókjának több faja is létezik

A legújabb kutatási eredmények szerint több különböző faja létezik a mindeddig egyetlen fajként kezelt ausztráliai tölcsérhálós póknak – írja az MTI. Kane Christensen a róla elnevezett új mérges pókfajról elmondta, kiadós mennyiségű méreg kibocsátására képes.

KultúraMW 2025. 01. 18. szombat2025. 01. 18.

Kép: Illusztráció. A feljegyzések szerint a hím tölcsérhálós pók mérge összesen 13 embert ölt meg Ausztráliában, Fotó: Shutterstock

Illusztráció. A feljegyzések szerint a hím tölcsérhálós pók mérge összesen 13 embert ölt meg Ausztráliában, Fotó: Shutterstock

Ausztrália leghíresebb és leghalálosabb mérgű pókjának három, egymástól elkülönülő faját azonosították a biodiverzitás változását elemző leibnizi kutatóintézet (LIB), a sydneyi Ausztrál Múzeum és az adelaide-i Flinders Egyetem kutatói. Anatómiai és molekuláris vizsgálatokkal elemezték a tölcsérhálós pókok különböző populációit, és összehasonlították az Ausztrál Múzeum kollekciójában szereplő régi, esetenként az 1900-as évek elejéről származó mintadarabokat az újonnan felfedezett példányokkal.

új mérges pókfaj
A „klasszikus” Sydney-tölcsérhálóspók. A pókrajongó kutató, Kane Christensen új mérges pókfajt fedezett fel Ausztráliában
Fotó: Shutterstock

Hétfőn közzétett jelentésük szerint megkülönböztetik mostantól az 5 centiméteres „klasszikus” Sydney-tölcsérhálóspókot (Atrax robustus), a Dél-Sydney-tölcsérhálóspókot (Atrax montanus) és végül a legnagyobb méretű, 9 centiméteres Newcastle-tölcsérhálóspókot (Atrax christenseni). Utóbbi teljesen új fajnak számít, feltűnően nagy mérete miatt „Nagyfiú” néven is emlegetik a kutatók.

A Newcastle-tölcsérhálóspókot először a 2000-es évek elején fedezte fel Newcastle közelében, 170 kilométerre északra Sydney-től egy pókrajongó kutató, Kane Christensen, aki az Ausztráliai Hüllőpark pókrészlegének vezetője volt. Ennek a fajnak a méregmirigyei és a csáprágói is sokkal nagyobb méretűek.

Ez is érdekelhet

Néha éjszaka betévedhetnek a garázsokba vagy a házakba is – mondta el Christensen a róla elnevezett új pókfajról, hozzátéve, mindenkit óva int attól, hogy megfogja az állatot, amely kiadós mennyiségű méreg kibocsátására képes.

A feljegyzések szerint a hím tölcsérhálós pók mérge összesen 13 embert ölt meg Ausztráliában, de az 1980-as években kifejlesztették az ellenmérget, és azóta nem történt haláleset. A tudósok szerint az ellenméreg az újonnan azonosított fajok támadása ellen is megfelelő védelmet nyújt.

A pókok még a dinoszauruszoknál is idősebbek. Több mint 300 millió éve tartó létezésük során képesek voltak alkalmazkodni csaknem az összes létező földi életkörülményhez, és a globális ökoszisztémákban kulcsfontosságú szerepet játszanak. Megdöbbentően sokszínű a pókok világa: jelenleg nagyjából 52 500 ismert pókfaj létezik, de nem kizárt, hogy még nagyon sokat fel sem fedeztek – mondta el Kris Helgen, az Ausztrál Múzeum kutatási igazgatója.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek