Magyarország harmadik legrégebbi orgonáját újította fel a Pannonhalmi Főapátság

A több mint 300 éves hangszer először az Orgonák Éjszakáján szólal meg május 18-án.

KultúraMW 2024. 04. 01. hétfő2024. 04. 01.

Kép: A Pannonhalmi Bencés Főapátság Szent Márton Bazilika 2011-ben Gunther Zsolt és John Pawson tervei alapján felújított, megújult belső terében lévő orgona, Fotó: Lehotka László, Forrás: MTVA Bizományosi

A Pannonhalmi Bencés Főapátság Szent Márton Bazilika 2011-ben Gunther Zsolt és John Pawson tervei alapján felújított, megújult belső terében lévő orgona
Fotó: Lehotka László Forrás: MTVA Bizományosi

Magyarország harmadik legrégebbi orgonáját újított fel a Pannonhalmi Főapátság: a több mint 300 éves hangszer először az Orgonák Éjszakáján szólal meg május 18-án.

A többszáz éves Martin Zorkovsky-orgonát a Pannonhalmi Főapátság könyvtárában állították ki, és a jövőben a pannonhalmi koncertéletben kap szerepet: az Orgonák Éjszakája mellett a főapátság Orgonahangverseny-sorozatában is megszólal majd

 - olvasható az MTI-hez elküldött tájékoztatóban.

Az Orgonák Éjszakáján Homolya Dávid és Vadász Attila közös hangversenyt ad a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban. A hangversenyen hallható lesz a két éve megújított 1740-60 között épített Martin Podkoniczky-orgona, valamint egy harmadik, szintén barokk orgona is, amelynek restaurálását nemrég kezdte meg a főapátság.

A közlemény szerint 

a kutatómunka eredményeként sikerült megállapítani a most felújított orgona építőjét, aki a 17-18. században élt felvidéki orgonaépítő mester, Martin Zorkovsky volt. Emellett kiderült az is, hogy a hangszer az 1710-es években készülhetett, azaz a Magyarországon fellelhető orgonák egyik legidősebb darabja.

A több mint 300 éves orgona nemcsak a kora miatt különleges, hanem hangolása sem a mai korban megszokott, 465 hertzre hangolt. A hangszert Bors László orgonaépítő mester a 18. századi eleji állapotába állította vissza, így azon az eredeti mechanikus fújtatással is lehet játszani, de akkor az orgonaművész mellé egy segítő is kell, aki a szíjakat húzza - olvasható a tájékoztatóban.

A tájékoztató szerint a pannonhalmi orgonagyűjteményt a szerzetesközösség Szigeti Kilián bencés atya gyűjtőmunkája eredményeként kapta örökségbe és őrizte meg. A különleges darabok szakmai feltárása és kutatása 2018-ban kezdődött. Ennek az értékmentő munkának köszönhetően 2022-ben mutatták be - szintén a könyvtárban - a felújított és rekonstruált, 1740-60 között épített Martin Podkoniczky-orgonát. 2023-ban pedig a Boldogasszony-kápolna 1820-30 között készült orgonája is megújult.

Ez is érdekelhet

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek