Kamala Harissék azt hitték, woke-kampánnyal nyerhetnek - tévedtek
origo.hu
Két magán-térképgyűjteménnyel gyarapodott a Földabrosz.
Kép: John Speed: The Mape of Hungarí 1676. Fotó: MNMKK OSZK
Folytatja digitális térképgyűjteménye, a Földabrosz bővítését a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár: újabb 1152 magyar vonatkozású térkép vált mindenki számára elérhetővé ingyenesen, jó minőségben. A nemzeti könyvtár által négy évvel ezelőtt létrehozott, most megújított felületű platform ezúttal két kivételes jelentőségű magángyűjteménnyel gyarapodott.
Szalai Béla a magyar várak, városok újkori grafikai metszetanyaga legjelentősebb kutatója, az ő 320 térképből álló, hiánypótló gyűjteménye a kora újkori atlaszkartográfia magyar vonatkozású európai térképeit mutatja be. Szántai Lajos (1930–2005) szenvedélyes munkája révén több mint nyolcszáz, 1528 és 1850 között kiadott térképet gyűjtött össze az 1970-es évek kezdete óta, amelyeken a kartográfusok egyéni tudása és technikai ismerete is jól megfigyelhető. A Szántai-gyűjtemény egyik figyelemre méltó darabja Lipszky János (1766–1826) térképész, huszártiszt XIX. század elején készült Magyarország-térképe, amely a csillagászati mérésekkel hitelesített határok mellett mintegy 20 ezer településnevet is feltüntetett.
Az újonnan publikált digitális gyűjtemény koronaékszere az 1566-os magyarországi hadszínteret ábrázoló térkép, amelyet a veronai születésű híres velencei rézmetsző, Paolo Forlani készített. Az ő nevéhez közel száz térképlemez köthető, amelyek az 1560 és 1571 közötti időszakból származnak. Keze nyomán készült még egy metszett földgömb és két, városokat ábrázoló könyv is, több mint negyven látképpel. A szakirodalom a most feltöltött térképnek csupán egyetlen kiadását ismeri, amely önálló lapként és a Lafreri-atlaszok részeként is előfordul.
origo.hu
metropol.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu