Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Az első két könyvemmel egy álom vált valóra. Hogy egy harmadik is megjelenjen, el sem tudtam volna képzelni” – árulta el új kötetének köszönetnyilvánításában Edith Eva Eger, a 97 éves, magyar származású holokauszttúlélő. A balerina a kassai magyar-zsidó család történetét feldolgozó visszaemlékezés.
Első könyve, A döntés 2017-ben látott napvilágot, amivel saját elmondása szerint az volt a célja, hogy segítsen az embereknek felfedezni, miként szökhetnek meg saját elméjük koncentrációs táborából, és miként válhatnak azzá, akinek lenniük kellene. Saját maga is visszanézett a múltjába, hogy megszabaduljon a fájdalmaitól, a félelmeitől, a kudarcaitól, hogy szabaddá válhasson és visszanyerje teljes életét. A döntés mindig rajtunk múlik, van-e elég bátorságunk arra, hogy életünket új irányba navigáljuk; nekünk kell megválasztani, hogyan éljünk, hogyan szeressünk, amint azt is, hogy szabadok leszünk vagy sem.
Edith Eva Eger 2020-ban újabb kötettel jelentkezett, Az ajándék tizenkét életmentő leckét sorakoztat fel. Klinikai pszichológusként pályája során nagyon sok traumatizált pácienssel találkozott, valamennyiük története, személyisége óriási hatással volt rá, segítették szembenézni az ismeretlennel, megbirkózni az előre nem látható eseményekkel és felelősséget vállalni az életéért, a szabadságáért. Megannyi fájó érzés, tapasztalás alkotja gyógyító szemléletű, inspiráló és gyakorlati tanácsokban bővelkedő tanításainak alapját. Mára nagyon sok olvasójának adott reményt, hogy kitörjön az önmaga által épített börtönből és elinduljon a gyógyulás útján.
És most itt az új könyv, A balerina. A kassai magyar-zsidó család történetét feldolgozó visszaemlékezés jelen időben szól, ami még megrázóbbá teszi a leírtakat. Edit, becézve Dicuka, a harmadik, legkisebb lány ötéves korától tanult balettozni, majd gimnazistaként sikeres tornászként esélyes kijutó volt az 1944-es olimpiára, csakhogy származása miatt kizárták a csapatból. Kudarcok és bántások sorozata érte, de azzal erősítette a lelkét, hogy igenis meg tudja csinálni. Édesanyjától pedig ezt kapta útravalóul: „Nem tudjuk, mi fog történni. De ne felejtsd el: senki nem veheti el tőled, amit a fejedbe raksz.” Egy éjszaka jöttek a családért és elhurcolták őket, de ekkor még nem tudják, hogy a végállomás az auschwitzi haláltábor lesz. Edith Eva Eger torokszorítóan írja le azt a sok borzalmat és küzdést, amiket nővérével, Magdával együtt élt át a koncentrációs táborban. Szüleiket már az érkezésükkor halálba küldte dr. Mengele.
A „halál angyala”, tudomást szerezve Edit balett-tehetségéről, magához hívatta, hogy táncoljon neki. És Edit a Kék Duna-keringő dallamára táncolt a pokolban – az életéért.
Sok megpróbáltatás után a testvérek megérték a felszabadítást, és viszontagságos úton hazajutottak a szülővárosukba, ahol találkoztak a legidősebb nővérrel, Klárával is. Róla nem tudtak semmit, mert a deportálás idején egy budapesti iskolában tanult, majd bujkálásra kényszerült.
Ezt a felkavaró történetet nem lehet elégszer olvasni. Sokkal részletesebben és hosszabban A döntés című könyv is erről szól. Ezúttal Esmé Schwall volt a társszerző. Meg is köszöni neki Edith Eva Eger, hogy költészetté emelte az életét, és képes volt annyi eltérő nézőpontból látni a gyógyulását.
Kassáról Edith Eva Eger férjével később Amerikába emigrált. Ám ott sem volt könnyű a sorsuk, az idő múlásával azonban sikerült gyökeret verniük új hazájukban. Ha valaki, akkor ő túlélőként a leghitelesebben tud beszélni a holokausztról, ezt választotta küldetésének. Klinikai pszichológus a kaliforniai La Jollában, oktató a Kaliforniai Egyetemen, valamint az amerikai hadsereg és haditengerészet tanácsadójaként tűrőképességi tréningeket tart, és segíti a katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. Mindmáig előadásokra kérik fel, és rendszeresen látni tévéműsorokban: meghívta a show-jába Oprah Winfrey, az auschwitzi tábor felszabadításának hetvenedik évfordulóján közreműködött a CNN különkiadásában, és főszereplője volt a holland nemzeti televízió holokausztról szóló dokumentumfilmjének is.
Memoárjai szerte a világban nagy sikert arattak. Utóbbi könyvét egyebek mellett így ajánlja: „Neked adom a történetemet, hogy megerősítsen, hogy a béke nagykövete és a döntés ügynöke légy a saját életedben. Azért teszem le a kezedbe ezt a könyvet, hogy úgy élhess, amilyen igazából vagy: értékesen és szabadon.” (Open Books, 2024)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu