Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Hagyományok Háza Pixel és folklór című kiállítása 24 fotós munkáin keresztül, jelen időben mutatja be a sokarcú és dinamikusan változó hagyományt. A képanyag tarka, változatos és izgalmas – és ebben nagyon is hasonlít a népművészet természetéhez!
Kép: Pixel és folklór című fotókiállítás a Hagyományok Házában
A Hagyományok Háza Pixel és folklór című kiállítása – Szarka Klára kurátor szakmai támogatásával – azt a viszonyt mutatja, amely a fotográfiát (a pixelt) és a folklórt összeköti. A fotográfia nemcsak arra való, hogy megörökítsen, hanem arra is, hogy szembesítsen. Hogy tisztábban lássuk a korunkat.
A kiállító fotográfus között szerepel a nemzet művésze Korniss Péter, a tradíciót hosszú évtizedek óta megörökítő Kása Béla és Ádám Gyula, továbbá a középgeneráció tekintélyei (például Kaiser Ottó, Pályi Zsófia, Urbán Ádám) mellett a fiatalabbak, mint Farbaky Tamás és Mohos Zsófia is. Sokféle stílusban alkotnak. A falakon egyaránt helyet kap az eredeti értelemben vett riportkép, az ellesett pillanat és a rekonstruált, megálmodott valóság. A hagyományok iránti mély érdeklődés azonban összeköti és hajtja a különféle alkotókat.
Ezernyi mese, kaland húzódik meg a tárlaton szereplő fotók hátterében, a fotográfusok csodálatos dolgokra leltek kameráikkal. Falunapok groteszk díszleteire, az elenyésző tanyavilág utolsó lakóira, a puszta trendi betyárjaira, a búcsújárók színes univerzumára vagy a gyimesi csángók megejtőn önazonos gesztusaira. A legtöbb esetben közösségeket látunk, amint összetartozásukat élik meg.
Korniss Péter egyik legismertebb projektje már több mint 55 éve tart arról, ahogy egy néptánckultúrájáról híres község, Szék hagyományai változnak a múló időben – a mostani kiállítás pedig városi betlehemeseket ábrázoló sorozatának egy darabjával indul. Ujvári Sándor felvételén a soltvadkerti kártyavető cigány, Sztojka „Kalapos” Zoltán a házában kialakított házi szentélyben jósol, Gyulai Szilvia tisztaszoba-metaforái egy olyan sváb közösséget mutat be Hartán, amely a mai napig megéli, őrzi és átadja hagyományait.
Pályi Zsófia meg sem állt New Yorkig, hogy képein újrateremtse az ottani különleges magyar kis világot. Lehet, hogy az utcákon már egyre kevesebb a magyar szó, de három-négy generáció óta a tengerentúlon élő leszármazottak még mindig bajlódnak az Érik a szőlő című magyar népdal megtanulásával...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu