Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Advent idején hat magyar városban csendül majd fel a dél-karolinai Benedict Gospel kórus tagjainak hangja. Debrecen, Győr, Veszprém, Pécs, Szombathely és Budapest közönségét kápráztatják el lélekemelő karácsonyi dalokkal.
Sokan valószínűleg a kilencvenes évek elején az Apácashow című, nagy sikerű amerikai filmben láttak „közelebbről” gospel kórust, amikor is Whoopi Goldberg, egy másodosztályú kaszinó énekesnője egy apácazárdában bújt meg maffiózó üldözői elől – és nem mellesleg közben sikerpályára állította a nővérek kórusát. A gospel zenei stílust elsősorban a keresztény vallási életben használják a hit kifejezésére, ma már megszokott dolog a keresztény templomokban a tapsoló, ritmusra egyházi dalokat éneklő hívők látványa. Természetesen elhangozhat nem vallásos jellegű rendezvényeken, hangversenyeken, de összességében az összes gospelmű lényege Isten és Jézus Krisztus tiszteletében rejlik.
A dél-karolinai Benedict Gospel kórus az elkövetkezendő napokban országos turnéval hozza el a karácsonyi hangulatot hat magyarországi városba: Debrecen, Győr, Veszprém, Pécs, Szombathely és Budapest közönségét kápráztatják el élő zenekar kíséretével, grandiózus koreográfiával és lélekemelő karácsonyi dalokkal. A koncertturné különleges állomása lesz a Vatikán, ahol a kórus jótékonysági koncertet ad a szentatya jelenlétében.
A fekete amerikai közösségek egyedi és különleges, autentikus hangzásvilágát a hit, az öröm és a közösségi összetartás ereje szövi át. A koncertshow egyedülálló módon ötvözi a gospel műfaj tradicionális elemeit modern zenei megoldásokkal. A kórus igazgatója 2023 óta a világhírű szólista, David Bratton, aki több mint 52 héten át vezette a Billboard Gospel listáját. Az énekkar a nyolcszoros Stellar Awardot magáénak tudó Jason Clayborn vezényletével lép fel. Grammy-díjra jelölt karmester és dalszerző nemcsak vezényel, hanem minden előadásban szenvedélyét és hitelességét is közvetíti. Ő az, aki a Benedict Gospel kórust egyedülálló energiával és precizitással irányítja, garantálva a legmagasabb színvonalú zenei élményt.
A kórust olyan neves szólisták egészítenek ki, mint például a kétszeres Grammy díjas Tasha Page-Lockhart, aki a gospel műfaj egyik legelismertebb alakja az USA-ban. Az énekesnő 2013-ban vált világhírűvé, amikor is megnyerte a Sunday Best című amerikai gospel vetélkedő hatodik évadát. Karrierje során lenyűgöző érzelmi mélységgel és technikai tudással nyűgözte le közönségét világszerte. Tasha olyan előadásokra képes, amelyek nemcsak szórakoztatnak, hanem inspirálnak is. Élettörténetét – a nehézségeket és a hit által elért győzelmeket – dalaiban közvetíti, így minden fellépése személyes és felejthetetlen élményt nyújt.
Micah E. Clarke tehetséges szólista, aki a modern gospelzene egyik kiemelkedő előadója. Micah hangja egyedülálló, amely képes a legmélyebb érzelmeket megérinteni, miközben modern stílusjegyekkel gazdagítja az autentikus gospel dallamokat.
Daria Raymore lelkes és dinamikus előadó, akinek hangja egyszerre hordoz eleganciát és erőt. Daria minden színpadra lépésével bebizonyítja, hogy a gospel nemcsak zenei műfaj, hanem életérzés is, amelyet a közönség minden tagjával meg tud osztani.
A koncerteken a legnépszerűbb gospel és karácsonyi dalok mellett világhírű slágerek is felcsendülnek, az elhangzó dallamok között hallhatjuk majd John Lennon, Whitney Houston és más legendás előadók dalait is. Az előadások egyszerre tradicionálisak és modernek, így minden generáció számára felejthetetlen élményt kínálnak.
HONNAN ERED? A gospel a XVII. század elejére vezethető vissza, amikor az Amerika földjére behurcolt rabszolgák kettős teher alá kerültek. Egyrészt el kellett sajátítaniuk az angol nyelvet, másrészt pogányoknak tartották és elkezdték őket keresztény hitre téríteni. Az ezzel kapcsolatos ismereteiket és a lelkükben átélt érzelmeket a maguk örökletes zenei formájában kezdték kifejezni. Az első gospelszerző Thomas A. Dorsey egykori jazz-zongorista volt, aki az 1920-as évek közepén a chicagói Pilgrim Baptist Church számára írt híressé vált gospeleket. Ezekben a hagyományos néger vallásos zenét a jazz szvingelő ritmikájával, a boogie-woogie és a blues elemeivel ötvözte és igazította őket a kor zenei igényeihez.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu