Közélet
Régi fényében csodálhatjuk meg a budapesti ResoArt Villa homlokzatát. Emellett több mint hatvan Zsolnay-alkotással bővült a megújult ResoArt Villa Zsolnay-kiállítása. A szecessziós épület immár 550 tárgyat felvonultató kiállításnak ad otthont – írja az MTI.
Kép: Az unikális darabokkal bővült Zsolnay-gyűjtemény egy része a bemutató sajtóbejáráson a Városligeti fasorban, a ResoArt Villában 2025. január 14-én, Fotó: Lakatos Péter, Forrás: MTI
Megnyitotta kapuit a megújult ResoArt Villa bővített Zsolnay-kiállítása, amely a gyűjtemény legújabb darabjaival várja a látogatókat – emelet ki Csalló Krisztina, a ResoArt Alapítvány alelnöke a tárlatot bemutató keddi sajtótájékoztatón.
Az alelnök felidézte, hogy Szabó András műgyűjtő és az általa alapított ResoArt Alapítvány 2023 őszén tette közkinccsé és a Liget Budapest Projekt kulturális kínálatában látogathatóvá magángyűjteményét. Az alelnök kiemelte, hogy a bemutató a helyszín speciális méretei miatt kizárólag tárlatvezetéseken látogatható, ezek az elmúlt csaknem másfél évben nagy érdeklődés mellett, rendre teltházzal zajlottak. A programon a látogatók megismerhetik a szecessziós villaépületet és az ország legnagyobb Zsolnay-magángyűjteményét is.
Az alelnök kiemelte, hogy a Kőrössy Albert Kálmán építész által tervezett villa főhomlokzatán a természetes erózió okozta károkat helyreállították, a gipszstukkókat felújították, a több mint 60 jelentős Zsolnay-műtárggyal bővült gyűjtemény megtekintésével pedig a látogatók még jobban megismerhetik Zsolnay Vilmos és a Zsolnay-gyár a korszakra gyakorolt hatását.
A tárlat különleges darabjai között említette Zsolnay Teréz magyar népi motívumokkal díszített vázáit, Zsolnay Júlia madarakat ábrázoló táljait, vagy azokat a Sikorszki Tádé által tervezett dísztárgyakat, amelyek jó példái a Zsolnay-család művészi sokszínűségének. A szecessziós időszakot bemutató teremben kapott helyet Darilek Henrik tálja, amelyen a központi témát, a természetben álló férfialakot, az ólomüvegkészítés technikáját imitáló kontúrvonalak emelik ki.
Több új tárggyal bővült a Mack Lajos munkáit bemutató vitrin is, amelyek közt van egy szerelmespárral díszített váza, vagy az a lámpatest, amely egy habok közül előbukkanó sellőt ábrázol. Látható Zsolnay Júlia dátummal ellátott és szignált vázája, amelyen a művész már a szecesszió szellemében ábrázolja a vázatesten körbefutó virágmotívumokat, vagy a Zsolnay család harmadik generációjához tartozó, festőművészként is ismert Mattyasovszky-Zsolnay László madárkoponyákkal díszített vázája, amelyet az alkotó, gyáralapító nagyapja emlékére készített el. Megtekinthetők továbbá Nikelszky Géza modern felfogású, népi szecessziós alkotásai is, amelyek különleges darabjai a többnyire fémesen csillogó eozinmázakkal fedett szecessziós tárgyak gyűjteményének.
Papp Csaba, az alapítvány kuratóriumának tagja elmondta, hogy az Egyesült Államokból érkezett vissza Magyarországra az Apáti Abt Sándor terveit bemutató vitrinben a La Luna címet viselő szobor, amely a nőiességről vallott szecessziós felfogás ideája is. Emellett számos újdonsággal bővültek az 1870-es évektől az 1890-es évek közepéig tartó időszakot bemutató termek. Ezek között van
Csalló Krisztina elmondta, hogy az új kiállítás megnyitása alkalmából megjelent A Gyűjtő Háza – Barangolás a ResoArt Gyűjteményben című album, amely a művészeti gyűjtemény bemutatása mellett a művészi gyűjtés lélektanát járja körül.
Papp Csaba elmondta, hogy a Gyűjtő Háza című tárlatvezetésen kívül két további programjukra is várják a közönséget. A Bor, mámor, szecesszió című vezetett sétán a látogatók megismerhetik a ResoArt Villa magyar szecesszióban elfoglalt helyét, a magyar szecessziós képző- és iparművészet történetét egy-egy pohár magyar bor kóstolása mellett. A másik séta pedig A siker receptjei címmel a Zsolnay- és a Szamos-család párhuzamos életrajzán keresztül mutatja be két ma is működő, híres családi vállalkozás történetét.
A ResoArt Villát 1899-ben Kőrössy Albert Kálmán építész tervezte a családja számára. Az épületben a szecesszió magyaros irányvonala keveredik a korszak uralkodó nemzetközi stílusjegyeivel. Különleges alakú ólomüveg ablakait pávák, oroszlánfejek és növényindák díszítik, az épület oromfalán pedig a festészet, a szobrászat és a műépítészet allegorikus figurái láthatók. A homlokzattal harmonizáló kovácsoltvas kerítés Jungfer Gyula alkotása.
Az épületen belül Róth Miksa, az egyik legismertebb szecessziós magyar üvegművész terve alapján, és az ő műhelyében készült hatalmas üvegablak látható, az emeletre felvezető színes, kovácsoltvas lépcsőkorlát pedig Hochmann József lakatosmester munkája.
A villában található Zsolnay-gyűjtemény gerincét a Zsolnay-gyárban, az 1870-es évek közepétől a századfordulóig tartó historizmus stílusperiódusa alatt készült műtárgyak alkotják, de jelentős a kibővült szecessziós gyűjtemény is; a díszkerámia, az üvegművészet, az ötvösművészet, az építőművészet és a festészet mellett már a műbútorkészítés terén kimagasló Thék Endre tálalója is megtekinthető a belső térben – fűzte hozzá Papp Csaba.
A kiállításra és a vezetett épületsétákra a Liget Budapest jegyrendszerében lehet időpontot foglalni és jegyet váltani.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu