Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az évezredek során számtalan elmélet született a világ egyik legismertebb őskori építményének keletkezéséről és rendeltetéséről. A Stonehenge rejtélyes Altar Stone-jával kapcsolatos legújabb felfedezések azonban átformálhatják eddigi ismereteinket erről a monumentális kőszerkezetről.
Kép: Nyári napforduló fesztivál Stonehenge-nél, amely több ezer éves múltra tekint vissza, és az év leghosszabb napját ünnepli, Fotó: William Edwards, Forrás: AFP
A kutatók legújabb elmélete szerint Stonehenge egyik kulcsfontosságú eleme, a megközelítőleg hattonnás Altar Stone, valójában Észak-Skóciából, nagyjából 700 kilométeres távolságból származik. Ezzel a felfedezéssel kiegészült a korábbi tudásunk, miszerint a “bluestone” néven ismert kövek Wales Preseli Hills vidékéről (225 km-ről), míg a nagyobb sarsen kövek 24 km-ről érkeztek a dél-angliai Salisbury-síkságra.
A kutatók szerint az, hogy a köveket ilyen távoli területekről gyűjtötték össze, egyfajta vallási és politikai egység megteremtését is szolgálhatta – írja az IFL Science alapján az Origo.
A most felmerült teória szerint a korabeli közösségek az Altar Stone-t Észak-Skóciából azzal a szándékkal szállíthatták, hogy az „ajándékként” vagy hozzájárulásként erősítse a brit szigeteken élő népek szövetségét.
A kutatók rávilágítanak arra is, hogy a Stonehenge építőit befogadó falvak és az orkney-szigeteki neolitikus kori lakóházak szerkezeti hasonlósága azt sugallja, hogy az ősi Britannia északi és déli részei közt erős kulturális kapcsolat állt fenn.
A Stonehenge második építési szakaszához köthető Altar Stone érkezése a jelentős népességmozgások időszakára esett. A kontinensről a brit szigetekre érkező sztyeppei népek végül teljesen átalakították a bennszülött népcsoportok génállományát és kultúráját. A kutatók úgy vélik, hogy maga Stonehenge is egyfajta válasz lehetett erre az „identitásválságra”: a hatalmas kövek messzi területekről való begyűjtése a britek politikai és kulturális egységét szimbolizálta volna. Mindazonáltal az őslakosok törekvései végül kudarcba fulladtak, mivel a későbbi évezredekben a sziget lakossága teljesen „kicserélődött”.
Az új kutatás szerint tehát „politikai” és „egységesítő” törekvések is állhattak Stonehenge megalkotása mögött, ám ahogyan a tanulmány fogalmaz, Stonehenge mint az egység jelképe végső soron kudarcot vallott.
Az elképzelés, miszerint a különböző régiókból származó kövek összehozása megállíthatta volna a kulturális és genetikai átalakulást, nem vált be – ám az utókor számára egyedülálló emléket hagyott hátra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu