Közélet
Hungarikumok: a déli harangszó és a csárdás is bekerült a gyűjteménybe
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/ugFJ4jig23cr-5X3EPvYDwGkVdwI39mXsxZDMrq95DU/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzlkMWUyNzAzZjI1YjRhOGVhYTY5OWJhZTgzZDVlOWIw.jpg)
A folklór a magyar kultúra egyre divatosabb része – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára szerdán a budapesti Hagyományok Házában, írja az MTI. Folk Fashion – Divat a folklór címmel időszaki kiállítás nyílt az intézményben, amely a népművészet és a divat kapcsolatát mutatja be.
Vincze Máté a mintegy 150 ruhát és kiegészítőt bemutató Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításról elmondta, a tárlat azt vizsgálja, hogyan inspirálta a magyar népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkáját a 20. század elejétől napjainkig.
Az elmúlt több mint 1100 év során rengetegszer érezhettük azt, hogy az identitásunk sérül, a hagyományaink pedig háttérbe kerülnek, de búvópatakként az mégis mindig előtört
– hangsúlyozta.
Úgy fogalmazott: „a táncházmozgalom annak idején megmutatta, hogy a nemzeti identitás és a nemzeti büszkeség olyan közösséget teremt és olyan identitást ad nekünk, amivel a legnagyobb elnyomó rendszereket is túlélhetjük”.
A helyettes államtitkár szerint manapság a népi kézművesség, a néptánc, és a népi divatipar is jelentős az identitás megfogalmazása szempontjából.
Both Miklós, a Hagyományok Háza főigazgatója kiemelte: az intézményben néhány éve újragondolták a múzeumi koncepciót: míg korábban elsősorban magára a népművészetre fókuszáltak a tárlatok, addig az elmúlt időszakban már arra keresik a választ, hogy milyen társadalmi hatása volt a népművészetnek.
Kultúra
Ennek az új elgondolásnak a hatására valósultak meg a többi között a szecesszió, az art deco és a népművészet, valamint az Erzsébet királyné és a folklór kapcsolatát bemutató kiállítások is, az új tárlat pedig a népművészet és a divat viszonyát, kommunikációját dolgozza fel – ismertette a főigazgató.
A Hagyományok Háza által küldött írásos összegzés szerint a Folk fashion – Divat a folklór című kiállítás középpontjában az intézmény textilkollekciói, valamint több múzeum és magánszemély ruhái és az azokhoz fűződő személyes történetek állnak. A tárlat interaktív és történeti szemléletben mutatja be, hogyan alakította a népi formavilág a különböző korszakok divatját.
A látogatók olyan ikonikus alkotásokat láthatnak, mint amilyen Regőczy Krisztina jégtáncos matyó díszítésű kűrruhája, a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruhái, vagy Sebestyén Márta magyaros fellépőruhája, amelyet II. Erzsébet angol királynő előtt viselt, de Zoób Kati egyedi ruhakreációit és a kalocsai köténnyel viselt meggyszínű Malév-egyenruháját is megtekintheti a nagyközönség.
A tárlat különlegessége az izraeli Holon Design Múzeumból érkező Lea Gottlieb-fürdőruhakollekció, amely most először látható Európában, és amelynek darabjait olyan szupermodellek viselték, mint Naomi Campbell és Claudia Schiffer.
A kiállítás – amelynek kurátora Czingel Szilvia – október 30-ig látogatható a Hagyományok Házában, ahol több alkalommal tárlatvezetést is tartanak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu