Közmédia Év Embere Díj: Kurtág György zeneszerző átvette az elismerést

Kurtág György zeneszerző átvette a Közmédia Év Embere Díját szerdán a Budapest Music Centerben – írja az MTI. A kulturális és innovációs miniszter hangsúlyozta: „Kurtág György a legnagyobb tanárok, professzorok egyike, aki megtanítja nekünk a csend zenéjét”.

KultúraMW 2025. 02. 20. csütörtök2025. 02. 20.

Kép: Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója (j3), Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója (j2) és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (j) átadja a Közmédia Év Embere 2024 Díjat Kurtág Györgynek, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett, kétszeres Kossuth- és háromszoros Erkel-díjas, Wolf- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerzőnek, zongoraművésznek, z, Fotó: Szigetváry Zsolt, Forrás: MTI

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója (j3), Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója (j2) és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (j) átadja a Közmédia Év Embere 2024 Díjat Kurtág Györgynek, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett, kétszeres Kossuth- és háromszoros Erkel-díjas, Wolf- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerzőnek, zongoraművésznek, z
Fotó: Szigetváry Zsolt Forrás: MTI

A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett, kétszeres Kossuth- és háromszoros Erkel Ferenc-díjas, Wolf- és Bartók-Pásztory-díjas, továbbá több nemzetközi díjjal elismert zeneszerző, zongoraművész és zenepedagógus 99. születésnapja alkalmából rendezett, Kurtág 99 elnevezésű koncerttel egybekötött ünnepélyes díjátadón Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kiemelte: „Kurtág György a legnagyobb tanárok, professzorok egyike, aki megtanítja nekünk a csend zenéjét”.

ALTORJAI Anita; KURTÁG György; PAPP Dániel; HANKÓ Balázs
Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója, (b), Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója (j2) és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter (j), miután átadta a Közmédia Év Embere 2024 Díjat Kurtág Györgynek, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett, kétszeres Kossuth- és háromszoros Erkel-díjas, Wolf- és Bartók-Pásztory-díjas zeneszerzőnek, zongoraművésznek, zenepedagógusnak (elöl), mögötte fia, ifjabb Kurtág György az elismerés átadóünnepségén és a 99. éves művész születésnapja alkalmából rendezett Kurtág 99 koncert kezdete előtt a Budapest Music Centerben 2025. február 19-én
Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Kurtág György a zene lelkiségének direkt hatásának a legnagyobb mai mesterei közé tartozik. Olyan zeneszerző, aki úgy haladta meg a klasszikus komolyzenei értelmezést, hogy nem öncélúan szétverte azt, hanem logikusan, rendezetten új értelmet adott neki

– méltatta a zeneszerzőt a miniszter a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. által szervezett ünnepségen.

Hangsúlyozta, hogy a zeneszerző életműve metszete a magyar népzenei hagyományok, valamint azok bartóki és kodályi feldolgozásának és annak a felismerésnek, hogy „a csend nem feltétlenül a zene hiányát, hanem éppen hogy a zenei elemek hangsúlyozását is jelentheti”.

„Kurtág György a legfiatalabb magyar művész, mert fiatal az, akinek van merészsége úgy meghaladni a hagyományok konvencióit, hogy nem megtagadja, hanem értékeit megőrizve újraépíti azokat” – fogalmazott Hankó Balázs.

Ez is érdekelhet

„Kurtág György a ma élő legnagyobb magyar művészek egyike, talán ő maga a legnagyobb, akinek műveit a társaságában meghallgatni – még ha ez a társaság a televízió képernyőjén vagy a rádió hangszóróin keresztül valósul is meg – különös kegy” – jegyezte meg a tárcavezető.

Hankó Balázs köszönetet mondott a közmédiának azért, hogy „a népszerű influenszerek, a percnyi hatású sztárok vonzó mágnesei között egy nagy és őszinte művészt választott az év emberévé”. „Nem a like-ok számát fogja növelni ezzel a döntéssel, hanem a valódi kultúra becsületét” – tette hozzá a miniszter.

Az elismerést Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója adták át a díjazottnak.

A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA által 2020-ban hagyományteremtő céllal létrehozott Közmédia Év Embere Díjat minden évben olyan személynek ítélik oda, aki szakmai pályafutásával maradandó értéket teremtett és életműve hatást gyakorolt a társadalomra és a kultúrára – hangzott el a díjátadó ünnepségen.

Az MTVA Sajtó és Marketing Iroda írásos összegzése szerint a Közmédia Év Embere Díjat

  • elsőként Karikó Katalin Nobel- és Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus kapta,
  • majd 2021-ben Szilágyi Áron négyszeres olimpiai-, világ és Európa-bajnok vehette át.
  • 2022-ben a Magyar Zene Háza tervezőjét, Fudzsimoto Szú japán sztárépítészt tüntette ki a közszolgálati média.
  • Tavaly pedig a Nobel-díjas, Fejszál király- és Wolf-díjas, valamint Magyar Szent István Renddel kitüntetett kísérleti fizikusnak, Krausz Ferencnek ítélték oda az elismerést.

A szerdai koncerten a dzsessz és a kortárs zene határmezsgyéjén alkotó hazai zenészek, valamint a klasszikus zongorajáték mesterei rótták le tiszteletüket Kurtág György előtt 99. születésnapja alkalmából. A program vezérfonalát Kurtág születésnapi köszöntésként készült művei alkották, ezek mellett pedig megszólaltak azok az új kompozíciók, átdolgozások és hangszerelések, valamint improvizációk is, amelyeket az ő darabjai ihlettek.

Az előadáson közreműködött Fekete-Kovács Kornél (trombita), a Modern Art Orchestra művészeti vezetője, Gőz László (harsona), ifjabb Kurtág György (elektronika), Lukács Miklós (cimbalom), Csalog Gábor (zongora), Kemenes András (zongora).

Kurtág György élete és pályafutása

Kurtág György 1926. február 19-én született a bánáti Lugoson. Zenei tanulmányait Temesváron folytatta, majd a budapesti Zeneakadémián tanult. Zongora és kamarazene tanszakokon, valamint zeneszerzés tanszakon szerzett diplomát. 1960-tól 1968-ig az Országos Filharmónia korrepetitora volt. 1967-ben a Zeneakadémia zongora-, majd kamarazene tanára lett.

Az 1981-ben bemutatott A boldogult R. V. Truszova üzenetei című művével nemzetközi hírnevet szerzett. Európa-szerte több meghívást és felkérést kapott, a legnevesebb zenei központokban dolgozott. Kiemelkedő munkásságát és életművét rangos díjakkal ismerték el, nemcsak hazánkban és a kontinensen, hanem a tengerentúlon is. Első operáját – Fin de partie – Jelenetek és monológok, opera egy felvonásban – mintegy tíz éves alkotói munka után 2017-ben fejezte be.

Kimeríthetetlen alkotói vágyának köszönhetően a nagy múltú, nemzetközileg is ünnepelt magyar operák sora így új darabbal bővült. A Samuel Beckett azonos című drámája alapján komponált művet a milánói Scalában mutatták be 2018-ban. A Közmédia Év Embere Díjra választott művész jelenleg második operáját komponálja.

A szerdai koncertről készült televíziós közvetítést vasárnap láthatják az érdeklődők az M5 kulturális csatornán.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek