A lelkes tanár egyben varázsló

Az Astrum Színház Folytassa, Öveges! című előadása a 130 éve született fizikaprofesszor életét és munkásságát mutatja be, ikonikus hangtani, mechanikai és fénytöréssel kapcsolatos kísérletekkel kiegészítve. A Baku György által írt és rendezett darab nemcsak Öveges József életét tárja elénk, hanem azt is, hogy milyen hatással volt a legendás mester a tanítványaira.

KultúraPuskás Kati2025. 05. 12. hétfő2025. 05. 12.

Kép: Öveges József fizikaprofesszor alakja a mai napig etalon a tanításban

A lelkes tanár egyben varázsló
Öveges József fizikaprofesszor alakja a mai napig etalon a tanításban
Forrás: fortepan

Egész életét annak szentelte, hogy megmutassa imádott tárgya szépségeit, s hogy milliókkal szerettesse meg a fizikát. Úgy fogalmazott: „Az igazi tanár nem tanít a szó régi értelmében, hanem alkot. A saját mindig friss, mindig korszerű tudását alkotja, szüli újjá tanítványai lelkében. Így lesz művész, alkotó művész.” 

Öveges József munkássága a mai napig jó példaként állhat azok előtt, akik érdeklődnek a természettudományok iránt. Emiatt is gondolta úgy az Astrum Színház társulata, hogy érdemes bemutatni ezt a páratlan pályafutást. 

A professzor alakját Magócs Ottó és Földes Tamás is kiváló beleérző képességgel alakítja. Fotó: Érdi Róbert

– Olyan előadást szerettünk volna létrehozni, amely egyrészt felkelti az érdeklődést a pedagógushivatás iránt, másrészt felébreszti a természettudományok iránti kíváncsiságot – sorolja az író-rendező Baku György. – A rendkívül in­­novatív professzor azt hangoztatta, hogy a pedagógusoknak egy kicsit színészeknek is kell lenniük, és ő maga a „semmiből” varázsolta elő a kísérleteit. Azzal, hogy a mindennapi életünkben megtalálható használati tárgyakkal – például konzervdobozokkal, szódapatronnal, lufival – mutatta be a kísérleteit, közel hozta és érthetővé tette a fizikai jelenségeket. A darab színpadra állításakor a kísérletek kiválasztásánál az egyszerűségre és a látványosságra törekedtünk, és persze tudtuk, hogy van, amit nem lehet kihagyni, hiszen a Heki kutyára vagy a szódapatron rakétára sok mindenki emlékszik. Úgy válogattunk, hogy meglegyen a tudományos ismeretterjesztés és a nosztalgia is, ami reményeink szerint el tud indítani családon belüli beszélgetéseket. 

Iránytű

A Déryné Program Barangoló alprogramjának keretében lét­rejött előadás legközelebb május 25-én látható az RS9 Szín­házban. 

A hajdani piarista szerzetes-tanár az ötvenes-hatvanas-hetvenes évek egyik legmegjegyezhetőbb televíziós személyisége volt. Lelkesedésével és szórakoztató kísérleteivel képes volt a képernyők elé szegezni nemcsak a fizika iránt csekély érdeklődést mutató nebulókat, hanem a szüleiket is. 
Ezt vallotta: „Hiszek az élőszó hatásában, a tanári magyarázat erejében. Egyszer már leírtam valahol kedvenc hasonlatomat a jerikói rózsáról. Ez egy összeszáradt, csúnya, kimúlt óriáspókhoz hasonló növény, de ha vízbe tesszük, megduzzad, kivirul, kiszínesedik, él. Ilyen száraz, csupán a vázat tartalmazó valami a tankönyv is. És ezt varázsolja élő rózsává a tanár magyarázatának, ügyes módszerének a csodavize. Ha a tanári magyarázat is száraz, a csoda elmarad.” 

A Folytassa, Öveges! ezt a csodát idézi meg, bemutatja Öveges professzor elementáris hatását a tanítványaira. Láthatjuk, hogy órái vidám színdarabhoz hasonlítottak, amelyben együtt játszik tanár és diák. Az előadás egyszerre bír tudományos-ismeretterjesztő jelleggel, emellett azonban a kivételes tehetségű tanár hitéről és pedagógiai munkásságáról is szól, felidézve meghatározó momentumokat az életéből, egészen gyerekkorától a halálig. A professzor alakját Magócs Ottó és Földes Tamás is kiváló beleérző képességgel alakítja, a diákok szerepében pedig Bálint Ádám, Vajda Zoltán Richárd, Álmosd Phaedra, Turák-Szűcs Lili és Angyal Anita brillíroznak. 

Tudta?

Öveges József munkásságát 1948-ban Kossuth-díjjal jutalmazták. A professzor 1953-tól az Élet és Tudomány című hetilap szerkesztőbizottsági tagja, 1958-tól a Magyar Televízió 100 kérdés – 100 felelet című műsorának főszerkesztője volt. A Magyar Rádióban 256 előadást tartott. Több mint harminc éven keresztül a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat országos elnökségének is tagja volt. Harmincnál több ismeretterjesztő könyve és több száz cikke jelent meg szaklapokban és napilapokban. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek