Jókai Mór könyvkötőjéről nyílt izgalmas kiállítás

A könyvkötészet aranykorát megidéző tárlat nyílt Budapesten.

KultúraMW 2025. 07. 21. hétfő2025. 07. 21.

Kép: A Gottermayer-galaxis című kiállítás a Jókai bicentenáriumhoz kapcsolódva nyílt meg, Fotó: Facebook/MNMKK – Iparművészeti Múzeum oldala

Jókai Mór könyvkötőjéről nyílt izgalmas kiállítás
A Gottermayer-galaxis című kiállítás a Jókai bicentenáriumhoz kapcsolódva nyílt meg, Fotó: Facebook/MNMKK – Iparművészeti Múzeum oldala

A könyvkötészet aranykorát megidéző időszaki kiállítás nyílt Gottermayer-galaxis – Jókai könyvkötője címmel a Városligeti fasorban, az MNMKK Iparművészeti Múzeum Ráth György – villájában – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.

Gottermayer-galaxis
A Gottermayer-galaxis című tárlat Gottermayer Nándor könyvkötőmester élettörténetét tárja fel
Fotó: Facebook/MNMKK – Iparművészeti Múzeum oldala

A január 11-ig megtekinthető gyűjtemény egyebek közt

  • Jókai-kötetekkel,
  • műhelyrekonstrukciókkal,
  • szerszámokkal,
  • dúcokkal,
  • klisékkel
  • és Gottermayer Nándor fordulatos életművével várja a látogatókat

– emelték ki a közleményben.

Hozzáfűzték, hogy a kiállítás a Jókai bicentenáriumhoz kapcsolódva nyílt meg, kurátora pedig Darabos Edit, az Iparművészeti Múzeum főrestaurátora volt.

A tárlat egy olyan iparos, Gottermayer Nándor (1852–1924) könyvkötőmester élettörténetét tárja fel, akinek munkásságában a három egymásnak látszólag ellentmondó fogalom – mesterség, művészet és gépesítés – egymást kiegészítve, egyenlő fontossággal volt jelen – hívták fel a figyelmet.

Ez is érdekelhet

Úgy fogalmaztak, hogy

a Gottermayer-galaxis nemcsak a könyvekből felépített virtuális univerzumra, a tartalmat hangsúlyozó Gutenberg-galaxisra reflektál, hanem a könyvek fizikai megszületésével is foglalkozik; a művészek, illusztrátorok, könyvtervezők és azoknak végső formát adó könyvkötő közös munkája által megszülető könyvek »galaxisát« mutatja be.

Kifejtették, hogy Gottermayer Nándort a saját iparágában betöltött szerepe elismert kortársaihoz, Róth Miksához és Thék Endréhez teszi hasonlóvá. Virtuóz mesterségbeli tudással rendelkező, a könyvkötőasztaltól sem elszakadó, a könyvgyűjtők által is megbecsült mesterember volt. A nagy példányszámban kiadott sorozatok igényeit kiszolgálva, a kortársait megelőzve szerezte be a legújabb könyvkötőgépeket és cégét folyamatosan fejlesztve az 1890-es évek közepére a legjelentősebb hazai könyvkötészet tulajdonosává vált. Műhelyében egyebek közt Jókai-kötetek, a Révai Kiadó népszerű Magyar Remekírók sorozata, Pallas Lexikon, valamint Vörösmarty és Mikszáth életműkiadásai készültek.

Kitértek arra is, hogy a kiállítás Jókai Mór születésének bicentenáriumi évéhez kapcsolódik. Célja, hogy a Jókai kiadásokban fontos szerepet játszó, a háttérben dolgozó Gottermayer Nándort a nagyközönséggel is megismertesse. Mint írták, a gyűjtemény nem az írói életművet és nem az író legismertebb műveinek korszakát, hanem a könyvkiadáshoz szorosan kapcsolódó könyvkötőipar fejlődését állítja középpontba.

A gyűjtemény második részében ezt a mára lassan kihaló szakmát idézik meg, az Iparrajziskola Jaschik Álmos vezette könyvkötő műhelyének részleges rekonstrukciójával. A mesterség hagyományos eszközeit és azt a folyamatot is bemutatják, ahogyan egy tervből könyv lesz – olvasható a sajtóanyagban, amelyben arra is kitértek, hogy a Gottermayer-kötészetek kettősségét tükrözi a kiállítás egyik kiemelt darabja, Jókai Mór A lélekidomár című művének „ikerkötéses” kiadása, amely a kiadói és egyedi kötések ritka kombinációja.

További információ az Iparművészeti Múzeum honlapján található.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!