Kultúra
Jókai Mór könyvkötőjéről nyílt izgalmas kiállítás

Könyv formában jelenik meg Németországban az Albert Einstein által élete utolsó éveiben folytatott telefonbeszélgetések egy részének átirata, húsz évvel a dokumentumok felfedezése után − jelentette be hétfőn a Heyne Verlag német kiadó.
A kötet a fizikus azon telefonbeszélgetéseinek leiratát tartalmazza, amelyeket
1953 és 1955 között folytatott az utolsó szerelmeként ismert Johanna Fantovával, a nő által készített átiratok beszámolnak a tudós élete utolsó másfél évének eseményeiről, mielőtt 76 éves korában elhunyt.
Einstein (1879-1955), aki a náci Németországból menekült el 1933-ban az Egyesült Államokba, mindennap megosztotta egyesült államokbeli élményeit telefonon Fantovával. Fantova, akivel Einstein még Németországban találkozott, és később szintén az Egyesült Államokba költözött, a tudós beleegyezésével leírta a közléseit − mondta a kiadó.
A hatvankét oldalas német nyelvű gépelt kéziratra véletlenül bukkantak rá 2004-ben a Princeton Egyetem Firestone Könyvtárában, ahol Fantova könyvtárosként dolgozott. Az iratok hosszú éveken át hevertek feldolgozatlanul a levéltárban.
Kultúra
A napló fejezetei most első alkalommal jelennek meg jegyzetekkel és magyarázatokkal ellátotott kiadásban. Peter von Becker könyvének címe Ich bin ein Magnet für alle Verrückten. Die Einstein-Protokolle - Sein Leben, seine letze Liebe, sein Vermächtnis (Mágnesként vonzom az összes őrültet. Az Einstein átiratok - Élete, utolsó szerelme és öröksége).
A naplóban a Nobel-díjas fizikus, aki a relativitás elméletével forradalmasította a fizikát, politikáról, tudományról, a mindennapi életről és a szerelemről osztja meg a gondolatait.
A kiadó szerint bírálta például a nagyhatalmak közötti fegyverkezési versenyt és Németország újrafelfegyverzését, megjegyzéseket fűzött az izraeliek és a palesztinok közötti konfliktushoz.