
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

„Ha megszelídítesz, felelősséggel tartozol irántam”
Beléptünk az őszbe, hazatértek a nyaralók, s írják, mesélik élményeiket. Mint tette ezt Deák Erika is, aki lelkes állatbarátként adta tovább törökországi tapasztalatait:
„Törökországi körutunk záró posztja mi másról szólhatna, mint az állatokról? Legtöbben, ha a Keletre gondolunk, nem a fejlett állattartási kultúra jut eszünkbe, de Törökország üdítő kivétel a sorban: a hozzáállásukat látva szemlesütve vehetnénk példát róluk.
A török nagyvárosokban is régóta problémát jelent a kóbor kutya- és macskaállomány növekvő létszáma. A városvezetés kevésbé állatbarát módszereit megelégelték a törökök, és nyomásuk hatására gyökeresen átalakult a gazdátlan állatokkal szembeni hivatalos protokoll.
A városi állatorvosok és főleg az önkéntes állatvédő szervezetek végzik a munka nagyját. A kóborkutya-létszám kordában tartásának első számú módszere a TNR (trap-neuter-return), azaz a befogás-ivartalanítás-visszahelyezés. A kóbor ebeket befogják, megvizsgálják, beoltják és parazitamentesítik. Ivartalanításkor kapnak a fülükbe egy színes kis bilétát, és az azon látható azonosítószám alapján nyilvántartásba veszik az állatot. Ha az utcán betegnek tűnő kutyát találnak, az állatvédők begyűjtik, majd gyógyulás után visszaengedik a saját területére.
Sok helyen láttam műanyag dobozokban és tálakban az állatoknak kitett vizet, a tálak mellett pokrócokat, kartonlapokat, dobozokat. A kutyák és a macskák teljes nyugalommal alszanak ott, ahol éppen rájuk tört a fáradtság: a boltok elé kiterített szőnyegeken, az áruk között, a forgalmas sétálóutca kellős közepén, egy üzlet szélvédett sarkában (igen, bent a boltban), kávéházak teraszain. Az ebek és a cicák nem zavartatnak el, itt az emberek nem csupán eltűrik az állatokat, hanem sokkal inkább velük együtt élnek. Akiknek nem jutott saját otthon – az egész város lett az otthona. A befogott cicákat is kezelik és ivartalanítják. Nemzetközileg elismert módon, a bal fülük hegyének lecsippentésével jelzik, hogy átestek a beavatkozáson (ami természetesen altatásban történik és gyorsan gyógyul).
Habár a kutyákkal is jóindulatúan viselkednek, a macskáknak sokkal kivételezettebb a helyzetük arrafelé. Az iszlám vallásban a macska szent állat. Több történet is fennmaradt Mohamed próféta macskaszeretetéről. Egy cica egyszer megvédte Mohamedet egy veszélyes kígyótól, így a próféta hálából megáldotta a macskákat, hogy mindig a talpukra essenek. Sőt Mohamed simogatásának nyomait viselik a hátukon, csíkok formájában. Egy török mondás szerint „ha megölsz egy macskát, építened kell egy mecsetet, hogy Isten megbocsásson”…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu