Jaj, a mancsom!

KutyapostaPuskás Kati2024. 12. 23. hétfő2024. 12. 23.

Kép: Yoda, Fotó: Puskás Kati

yoda
Yoda
Fotó: Puskás Kati

Az őszi és téli időjárás kihívás elé állítja a kutyákat és a gazdikat is, mert meg kell óvni az ebek lábát a latyaktól és a hótól. A kutya tappancspárnáit elszarusodott hámréteg borítja, ez és az alatta található zsírréteg segít a védelemben. Fontos, hogy kedvencünk mancspárnái egészségesek legyenek, mert ha kiszáradnak, megrepedeznek, az gyulladáshoz vezethet, ami fájdalmas, és korlátozni fogja őt a mozgásban. Előfordulhat, hogy a kutya mancspárnáinak egyes változásai mögött egészségügyi probléma – például autoimmun betegség is – áll, akkor forduljunk állatorvoshoz. Ám ősszel-télen leginkább az időjárás okolható a lábvég állapotának rosszra fordulásáért. 

A sáros, nedves talaj miatt kedvencünk kis lábai átázhatnak, ami hosszú távon a mancsbőr kiszáradásához vezethet. Ezért nem árt, ha ilyenkor viszünk magunkkal törülközőt, tisztítókendő, nem kell semmi extra, sima babapopsitörlő is megfelel. A sétából hazaérve pedig nem csak a kutyus bundájáról, de a mancsáról is itassuk fel a nedvességet. – Imádom, hogy amikor hazaérünk, előmelegített törülközőbe burkolsz – morog közbe Yoda, hozzátéve, hogy lehet ezt is fokozni, ha némi jutalmat is kap hozzá az ember kutyája. 

A téli időszakban további extravédelemre is szorulhat a kutyamancs, hiszen az utakra szórt só, jégoldó irritálhatja a talppárnákat. Leglényegesebb a só elleni védekezés. Jó ötletnek tűnik a vízhatlan kutyacipők használata. – De nem nekem! – vakkant közbe pukkancs ebem, aki még ruhát sem hajlandó viselni, nemhogy cipőt. – Bezzeg emelgeted a tappancsodat séta közben, hogy szabadítsam meg a beleragadt hótól meg a csípős hólétől – replikázok. Lehet, hogy idén ismét megpróbálkozunk a hozzászoktatással, hiszen olyan cuki kutyacipőcskéket lehet kapni – szólal meg bennem a szőke nő, de rápillantva a morgó Yodára, rögtön el is hallgat. 

Nézzük a további lehetőségeket! Ha cipő nélkül indulunk útnak, séta előtt használhatunk mancsvédő krémet, hazaérve pedig langyos vízzel öblítsük le a megviselt tappancsokat a rátapadt sótól, töröljük szárazra, és vékonyan kenjük be – állatgyó­gyászati – hidratálókenőccsel. Télvíz idején fontos az is, hogy rövid legyen az állat mancsán a szőr, mert apró hó- és jéggolyók képződhetnek rajta, amelyek bőrirritációt, a tappancs repedezését, sőt, akár vágásokat is okozhatnak. – Levágathatod a tappancsszőröm, persze csak újabb jutifalatért – csillan fel haspók kutyám szeme.
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek