Vegán kutya?

KutyapostaPuskás Kati2025. 04. 07. hétfő2025. 04. 07.
Vegán kutya?

Lewis Hamiltont heves kritikák érték, miután kiderült, hogy kedvencét, Roscoe-t kizárólag vegán étrenden tartja. A Forma–1-es sztár angol buldogjának saját Instagram-fiókja van, több mint egymillió követővel. Itt látott napvilágot a felháborodás tárgyát képező videó, amelyen jól látható, hogy a kutyus ugyan megkóstolja a felkínált zellert, de végül kiköpi azt. 

– Naná, hogy kiköpi, nem vagyunk mi nyulak! – szól hozzá Yoda. Nem vitatkozom vele, nem hívom fel a figyelmét arra, hogy a tapsifülesek által kedvelt répát viszont már számtalanszor elfogyasztotta, amikor becsempésztem a tányérjába. Jobb a békesség! – Húsvéti sonkát kérek, nem répát! – követelőzik ölebem. – Azt fogsz kapni – nyugtatom meg. Nálunk biztos, hogy marad a vegyes táplálkozás. 

A 2013-ban született Roscoe viszont 2020 óta, gazdájához hasonlóan, vegán étrenden él. A brit pilótát egyesek állatkínzónak kiáltották ki emiatt, mások csak felhívták a figyelmét, hogy a szakértők szerint a kutyák számára a húsmentes étrend hosszú távon egészségügyi kockázatokkal járhat. Holott Hamilton éppen Roscoe egészségének megőrzése miatt döntött így, mi­után korábbi kedvence, Coco szívproblémák miatt pusztult el. 

Egy friss tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen változásokat okozhat a vegán diétára való átállás kutyák, illetve macskák esetében. Arra a következtetésre jutottak, hogy a legtöbb esetben nem volt kiemelkedően negatív hatása, ellenben számos pozitívat találtak: a kutyáknál kevésbé jelentek meg szívproblémák, bőrbetegségek, illetve veseproblémák. A macskáknál pedig ritkábban jelent meg fog- és szemprobléma, májrendellenesség, gyomor- és bélrendszeri betegség. Bár ezek alapján lehetne azt mondani, hogy veszélytelen az állatok számára a vegán diéta, de ez egy összetettebb kérdés. Ráadásul egy tanulmány nem tanulmány! Sok ponton félremehet ugyanis az új diéta kiegyensúlyozottsága, és egy rossz összetételű étrend rengeteg negatívumot hozhat. A boltokban kapható vegán állateledelek gyártói törekszenek arra, hogy mindenből megfelelő mennyiséget biztosítsanak. Viszont ha valaki otthon próbálkozik ezzel, akkor figyelni kell a proteinbevitelre, az aminosavak pótlására és kiegyensúlyozottságára, továbbá a vitamin és ásványi anyagok pótlására. Mielőtt belevágnánk a vegán étrendre váltásba, mindenképpen konzultáljunk az ebet jól ismerő állatorvossal! 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek