Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Segítsenek ennek a lehetetlen helyzetnek a megoldásában! – írta elkeseredett levelében Prókai Gyula a baranyai Kémesről. Elmentünk, körülnéztünk. Írásunk szubjektív élményeken alapul – sem célunk, sem lehetőségünk az ügyben való állásfoglalás.
Kép: Prókai Gyula Kémesi telekhatár problémája. Telekhatár vita. 2010.01.25. Fotó: Bohanek Miklós
Sátortetős ház elé érkezünk, a kapuban már levélírónk vár. Bevezet harminchat éve felépített otthonába, és belekezd az épülettel egyidős történetbe. A szomszéd faluban élt feleségével és két gyermekével, de 1972-ben – hogy iskolás fiának ne kelljen naponta három kilométert gyalogolnia – megvásárolta a kémesi önkormányzattól az üresen álló telket.
A következő évben házat épített rá, a telekhatártól mintegy százhúsz centiméter távolságra. Beköltöztek, majd sorra húzta fel a melléképületeket: disznóól, tyúkól, műhely, pajta. Ezeket az akkori telekhatártól félméternyi távolságra építette. Géplakatosként dolgozott, békességben éltek a szomszédokkal több mint harminc évig. Segítettek egymásnak.
2004-ben azonban elkészült a település rendezési terve, és ettől kezdve megromlott köztük a viszony. A terv alapján ugyanis a telekhatárt módosítani kellett, az új határ százhúsz centivel a telke irányába tolódott, egészen a lakóháza faláig. Így melléképületei már átnyúlnak a szomszédba. Prókai úrnak menet közben amúgy is megszaporodott a baja: negyvenegy éves fia pánikbetegségben szenved, önálló életvitelre képtelen. Súlyos cukorbeteg lánya ugyan férjhez ment és gyermeket is vállalt, de családjával ő is a házban maradt. Így konyhájukat szobává kellett alakítani, és az ominózus melléképületbe került a konyha.
Prókai Gyula úgy gondolta, mivel az épületeket már több mint tizenöt éve jóhiszeműen használja, így elbirtokolja (vagyis tulajdonába veszi) a kérdéses területet, és az átnyúló melléképületek miatt tízezer forintnyi kártérítést fizet a szomszédnak. A viszony hamarosan iszonnyá vált, a megegyezés lehetősége szertefoszlott. Bíróságra mentek, ahol jelenleg is tart a huzavona. A szomszédok kérik a ház mögötti területet, a melléképületek átnyúlásáért pedig hatszázötvenezer forintot. Így szól hát az ügyről Prókai Gyula verziója. Felesége könnyes szemmel, izgatottan támasztja alá, amit mond az ura.
Ezek után bekopogunk a szomszédba. Kamanczi Kálmánné behív, hamarosan megérkezik a férje is. Ők egészen máshogy látják a történetet. Az újságban azonban semmilyen nyilatkozat közléséhez nem járulnak hozzá, mondván, majd a bíróság eldönti, kinek van igaza. A soron következő tárgyalás épp most lesz Siklóson, egy óra múlva. – Siklóson találkozunk! – búcsúzom, de ezzel nem váltok ki lelkesedést – és akkor finoman fogalmaztam.
A Siklósi Városi Bíróság tárgyalóterme előtt már várakoznak az ügyvédek. Kamancziéké nem nyilatkozik, mondván, ügyvédi titoktartás köti. Prókaiék ügyvédje, dr. Kottász Béla viszont megszólal:
– Nagyon szerencsétlen ez az eset. Teljesen vétlenek az ügyfeleim, mégse tudjuk a pert megnyerni. Volt 1972-ben, a ház építésekor egy rossz földhivatali kimérés, és ők most ennek az áldozatai. Részterületet ma már törvényileg nem lehet elbirtokolni. Legjobb lenne peren kívül megegyezni, de hát makacsok mindketten.
A tárgyalóteremben hadarva zajlik az ügymenet, látszik, nem először vesznek részt rajta a felek. Ha jól értem, megállapodnak, hogy szakértővel méretik fel az átnyúló melléképületek miatti kártérítés mértékét. A szomszédok időnként közbekiabálnak. Prókainé aggódva pillantgat férjére. Kamanczi felállva hallgatja a jogászokat. Én a hóborította csendes kémesi utcára gondolok és Prókai szavaira:
– Hatvannégy éves vagyok, nyugalomra vágynék. Írja meg az esetünket, nehogy mások is így járjanak. Nekünk meg marad az Andaxin.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu