Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Legalább nyolcszázötven településen nem felel meg az ivóvíz minősége a hatályos előírásoknak. Nem tudni, lesz-e jogkövetkezmény, és ha igen, miben áll az.
Magyarországon december 25-e óta az uniós határértékek érvényesek az ivóvízre, amelyek – például – a legnagyobb lehetséges arzéntartalmat a korábbi harminc helyett.tíz mikrogramm/literben határozzák meg. Így négyszáz település ivóvize egyik napról a másikra nem megfelelőnek minősült. Az uniós határértékek bevezetésére már kértünk halasztást, ami most lejárt. A csatlakozás előtt is lehetett tudni, hogy mi következik – ennek ellenére nem került sor a megfelelő intézkedésekre.
Az egészséges ivóvíz garantálása az önkormányzatok feladata. Ahhoz, hogy a víz megfeleljen az előírásoknak, jelentős pályázati források álltak rendelkezésre, ám a Vízminőségjavító Programban súlyos összegek maradtak bent. Részben azért, mert a pályázati kiírások a nagy vízműveket, konzorciumokat preferálták, és a települések féltek, illetve most is félnek attól, hogy elvesztik az irányítást a saját vízellátásuk felett – részben pedig azért, mert minden megoldás, amely a jobb minőségű vízhez vezet, egyben jelentősen megnöveli a víz árát.
Mi történik azokon a településeken, ahol a víz nem felel meg az előírásoknak? Az ÁNTSZ sajtóügyeletén azt az információt kaptuk, hogy a tisztiorvosi szolgálat levelet küldött a vízszolgáltatóknak – de ezen túl semmilyen konkrét intézkedésről nem számoltak be. Más forrásból úgy tudjuk, hogy a levélben az ÁNTSZ kérdést intézett a vízművekhez, hogy áluk a víz minősége megfelel-e az előírásoknak, valamint arra szólította fel a szolgáltatókat, hogy írják meg, milyen intézkedéseket tesznek azért, hogy később majd megfeleljen. Ezt csak időhúzásként lehet értelmezni, hiszen a KVVM-nél pontos lista készült arról, hogy hol, milyen az ivóvíz. Az ÁNTSZ helyzete több, mint kínos: ha a hatályos szabályokat alkalmazza, a két hónapja még egészségesnek minősülő csapvíz más forrásból való pótlására kellene köteleznie az érintett szolgáltatókat – ugyanakkor ennek nyilvánvalóan nem lenne semmi értelme, hiszen a településeken ezt a vizet itták éveken keresztül.
A környezetvédelmi tárca sajtóosztályától megtudtuk, hogy elsősorban a Vízminőségjavító Programot szeretnék felgyorsítani, de ennek az akadálya eddig sem a minisztérium, hanem a települések csekély pályázati aktivitása volt. Az ideiglenes vízellátás bevezetésének szükségességét a regionális és központi közegészségügyi szervek – Egészségügyi Minisztérium, Országos Tisztifőorvosi Hivatal, Országos Környezetegészségügyi Intézet – vizsgálják.
Még egy megoldás merült fel a problémára: megkérni az uniót, megint halaszhassuk el a határértékek bevezetését. Ilyen kérelmet a KVVM sajtóosztálya szerint tavaly benyújtottunk tavaly. de a bizottsági válasz nem tartalmaz végleges állásfoglalást, hanem a halasztási kérelemben foglaltakhoz képest további kérdéseket fogalmaz meg. A magyar kormány az uniós eljárási rendnek megfelelően, március közepén küldi meg válaszát az Európai Bizottságnak Az érintett kormányzati szervek jelenleg is dolgoznak az érvanyagon.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu