Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sokat fejlődtek, komfortosabbak lettek a szálláshelyek, ugyanakkor egyre többen döbbennek rá, hogy a magyar tájaknak is megvannak a szépségei. Mivel nem mindenki engedheti meg magának, hogy külföldre vagy drága hotelekbe menjen nyaralni, viszont valahol ki kell magát pihennie, fel kell töltődnie, ezért az erre nagyon is alkalmas falusi házak mellett dönt.
Kép: Kecskemét, 2010. március 15. Falusi turizmus, ló. Fotó: Ujvári Sándor
Egy éjszaka reggelivel általában 2500-3000 forintba kerül, míg a szállodákban 10 ezer forintnál kezdődik az ár. Csizmadia Lászlótól, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) elnökétől megtudtuk: hivatalos adatok még nincsenek a tavalyi év forgalmáról, de a megyei vezetők szerint a válság hatását nem érezték annyira, mint ahogy korábban képzelték. Azt mondják, csak ennél rosszabb év ne legyen.
Amit viszont sérelmeznek, az két olyan intézkedés, melyek visszavethetik a falusi turizmust és vendéglátást. Tavaly októberben megjelent egy rendelet, amely eléggé buta módon kimondja, hogy falusi turizmus csak az ötezernél kisebb lakosú településeken létezhet, vagy ott, ahol négyzetkilométerenként száznál kevesebb ember él. Ez azért is érthetetlen, mert van például négyezres város is és tízezer lakosú község is. Hogy miért hozták ezt a megkülönböztető, kirekesztő rendeletet? Valószínűleg azért, hogy határt tudjanak szabni az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból pályázat útján elnyerhető támogatásoknak.
Csizmadia László szerint ez badarság, mint ahogyan a 800 ezer forintos bevételig szóló adókedvezmény megvonása is. Hiába harcoltak ellene, hiába voltak mellettük felső vezetők, államtitkárok is, a döntést a legfelsőbb körökben és a Pénzügyminisztériumban hozták meg. Így az egyszerű embereknek, például az egy szobát kiadó Mari néninek is nyilvántartást, könyvelést kell vezetnie vagy választja az átalánydíjas adózást, mert könyvelőt képtelenség fizetni. A 800 ezer forintos bevételnek, ha a szállásadó reggeliztet is, a fele költség. Marad tehát évi 400 ezer forint jövedelem, amit tizenkét hónapra kell elosztani, így be kell érni nagyjából a minimálbér felével. Csizmadia László szerint ilyenkor azt is mérlegelniük kellene a döntéshozóknak, hogy ezek az emberek nem a segélyre várnak, maguk próbálnak valami értelmes dolgot csinálni, s van, aki ezzel egészíti ki alacsony nyugdíját vagy fizetését.
A falusi turizmuson is nagyot lendítene, ha megjelenne a várva várt kistermelői rendelet, amely engedélyezné a saját termelésű, feldolgozott élelmiszerek értékesítését. Lassan egy éve ülnek rajta az illetékesek, pedig uniós gyakorlatra épül. Hatására fellendülhetne a háztáji termelés, a helyben termelt élelmiszereket helyben lehetne eladni, és ez a falusi vendéglátást is fellendíthetné.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu