Írásba foglalt papírtörténelem

Az írásosság a papír elterjedésével válhatott olyan „adatrögzítővé”, mely mindmáig nélkülözhetetlen. Hogy a barlangrajzoktól milyen út vezetett a nyomtatott könyvig, a papirusztekercsektől a nagyipari papírgyártásig, azt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár egyedülálló kiállításán tekinthetik meg az érdeklődők.

LakóhelyemSzőrös Zoltán2010. 03. 31. szerda2010. 03. 31.

Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Írásba foglalt papírtörténelem
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az egykor a papírgyáron belül berendezett múzeum tárgyait az év elején szállították át az új helyszínre, a megyei levéltárba, ahol a papír és a papírgyártás, illetve az írás történetét bemutató anyag  – levéltári iratokkal kiegészítve – állandó kiállításon tekinthető meg. A papírkészítést és az írás történetét a kezdetektől a 20. század végéig bemutató makettek és tablók emléket állítanak a Szolnokon 1935-ben elindult papírgyártásnak, amely csaknem háromnegyed évszázadon meghatározó volt a város iparában.

– A papír az írásbeliségre alapozott emberi kultúra értékeinek legfontosabb őrzője, még a mostani digitális világban is civilizációnk, közigazgatásunk legfontosabb íráshordozója, s valószínűleg még sokáig az marad. Az írás és a papír története elválaszthatatlan: a modern írásbeliség széleskörű elterjedése elképzelhetetlen lett volna a papír tömeges előállítása nélkül. A gondolatközlés tartós írásos formái pedig a történelem előtti időkbe kalauzolnak el bennünket – mondta a kiállítás kapcsán dr. Fülöp Tamás, a megyei levéltár igazgatója.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár kiállítása valamennyi korosztály számára látványosan és közérthetően foglalja össze a megye írásos dokumentumainak tartalmát és keletkezésének sajátosságait is. Méltó módon kívánják megőrizni és közkinccsé tenni e páratlan értéket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek