Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fecskét látok, szeplőt hányok, selymet gombolyítok – szól a régi gyermekdal, amelyet egyre több amatőr fecskefigyelő eldúdolhat mostanság. A legújabb hír, hogy a már korábban útnak induló, a Szaharán majd pedig a Földközi tengeren átutazó villás farkú füstifecskék után megjelentek az első molnárfecskék is.
Minderről amatőr madarászok tudósítanak, akik a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapjának fecskefigyelő rovatát gondozzák. Örvendetes, hogy ilyen kitüntetett figyelem kíséri az év madarának választott fecskéket.
Erre rá is szolgálnak e kedves, csivitelő kis énekesek, mert életfeltételeik egyre nehezednek, és a szakmai tanulmányok helyzetük további romlását vizionálják. A hagyományos háztáji állattartás megszűntével egyre kevesebb a fészkelő helyük, és a fő táplálékukat jelentő rovarok száma is megcsappant. Az utóbbi években gyakran előforduló hűvös nyarak is megtizedelték soraikat, mert a rovarok elbújtak, nem szaporodtak, így a gyors anyagcseréjű madarak táplálék nélkül maradtak. A homok- és löszfalakba fúrt partifecske fészkeket részint a gondatlan homokbányászat, részint pedig a tudatos rongálás teszi tönkre.
Ha meggondoljuk, hogy az utóbbi tíz évben a hazai molnárfecskék népessége 65, a füsti fecskéké 44, a partifecskéké pedig 30 százalékkal csökkent, nem sok okunk lehet a bizakodásra. Sőt, ha ez így megy tovább, beteljesülhet a legrosszabb verzió: 2020-ra kipusztul a fecske Magyarországon.
Belegondolni is rossz: hogyan is jöhetne el a tavasz nélkülük?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu