Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ígértük, hogy megtudjuk: a vízmérő eszközök hitelesítését végző laboratóriumokban tulajdonosok-e a vízművek is?
Kép: Trenkó Attila vízóra bemérés csalás csere fogyasztás 2010 06 07 Fotó: Kállai Márton
Kérdésünket az indokolta, hogy kiderült: a hitelesítésre jogosult Ecovíz Kft. egyik tulajdonosa maga a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. Ez még nem volna probléma, hiszen a hitelesítést a mérésügyi hivatal munkatársa végzi. Ám az egyik olvasónk, Trenka Attila esetéből kiderült – ahogy azt korábbi számainkban már megírtuk –, hogy a hitelesítésnél a kft. munkatársa is jelen volt, sőt mi több, segédkezett is a műveletnél, márpedig neki egyáltalán nem mindegy, hogy milyen eredmény születik. Ezért gondoltuk, megtudakoljuk a hivataltól, előfordul-e más esetben is, hogy a hitelesítésre alkalmas laboratórium a szolgáltató vízművek tulajdona.
A listát Usák István szakterület-vezető elektronikus levélben bocsátotta rendelkezésünkre. A dokumentumból az derül ki, hogy a hivatal 35 céggel kötött megállapodást a laboratóriumuk igénybevételére, ebből a cégnyilvántartás szerint 15 bizonyosan részben vagy egészben a vízművek tulajdona.
Hová forduljon ilyen esetben a fogyasztó – gondoltuk, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz. És azt kérdeztük:
„Fordulhat-e a fogyasztó a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz abban az esetben, ha kételyei merülnek fel a mérésügyi hatóság által rendben lévőnek minősített vízmérő hitelességét illetően? A kétely a fogyasztóban azért vetődhet fel, mert a mérésügyi hatóság számos olyan laboratóriummal kötött megállapodást a hitelesítés elvégzésének helyszínére, amely a szolgáltató vízművek (rész)tulajdonában van. Előfordult az is, hogy a hitelesítési folyamatban a laboratóriumot tulajdonló cég munkatársa is részt vett.”
Klíma Katinka aláírásával hamarosan megérkezett a válasz (az érthetőség kedvéért: az MKEH a mérésügyi hatóságot is magában foglaló Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal betűszava):
„A közműves-ivóvíz szolgáltatás tekintetében az NFH hatáskörét a fogyasztóvédelemről szóló 1997. CLV. törvény 45/A §-a határozza meg. A hatályos jogszabályok alapján az NFH a vízmérők felülvizsgálata és hitelesítése kapcsán felmerült fogyasztói panaszok vonatkozásában nem rendelkezik hatáskörrel, hitelesítés és felülvizsgálat kapcsán kizárólag az MKEH-nak van hatásköre, így az esetleges jogorvoslati lehetőségekről is az MKEH-nál kell a fogyasztónak érdeklődnie, illetve a felmerülő jogvitát a bíróságnál rendeznie.”
A válasz tehát röviden: a törvény szerint a fogyasztóvédelmi hatóság nem illetékes annak vizsgálatában, hogy helyes-e, ha a mérésügyi hatóság olyan cégekkel köt megállapodást a laboratóriumuk igénybevételére, amely érdekelt lehet a hitelesítés eredményét illetően.
Mindez a törvény szerint van így. Adódik tehát a kérdés: jól rendelkezik-e a törvény? Kérdésünket az illetékes minisztériu¬mok munkatársainak tesszük fel, válaszukról tájékoztatjuk olvasóinkat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu