Teljes erővel támad a parlagfű!

Az amerikai gabonaszállítmányokkal került Európába, hazánkban jó száz esztendeje bukkant föl először a Dél-Dunántúlon. Néhány évtized alatt lopva elterjedt az egész országban, napjainkban Zala, Somogy, Baranya, Csongrád, valamint Bács-Kiskun megye a legfertőzöttebb. Hazánkban minden ötödik ember szenved tőle.

LakóhelyemValló László2010. 08. 22. vasárnap2010. 08. 22.
Teljes erővel támad a parlagfű!

Évről évre nő a parlagfű-allergiások száma szerte a világon, ami főként a természettől erősen elszakadt, nyugati típusú civilizált életmóddal, illetve a túlérzékenységgel áll összefüggésben.

Pollenje az egyik legerősebb allergén, így aki általában is érzékeny a virágporra, azt a parlagfű biztosan próbára teszi. Irritáló hatása összefügg a pollen szerkezetével, ami magába gyűjti a légköri szennyeződéseket, így az allergizáló hatás felerősödik.

Leggyakrabban az orr és az orrmelléküregek gyulladását váltja ki, de gyakori kísérő tünet a kötőhártya-gyulladás is. Mindez rohamszerű köhögésben, szemviszketésben, könnyezésben is megnyilvánul. Helyileg ható gyulladáscsökkentőkkel, illetve allergia elleni készítményekkel a panaszok hatásosan mérsékelhetők.

Amilyen agresszív a virágpora, olyan maga a növény is: kiváló alkalmazkodó, még a legmostohább talajviszonyok közt is megél. Világoszöld, erősen szeldelt levelei kifejezetten mutatósak, sokan a vadkenderrel tévesztik össze, mely szintén allergizál ugyan, de nem ennyire. Mivel rengeteg magot hoz, a védekezés egyik fontos eleme, hogy még a magtermés előtt pusztítsuk ki. Kaszával, gyomirtó szerrel is irtható, de a leghatásosabb, ha tövestől tépjük ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!