A Városi Polgármesterek 16. Országos találkozóját az idén Debrecenben rendezték meg. A fórumon egyebek mellett szó esett arról is, hogy az állam és az önkormányzatok kapcsolatát a jövőben gyökeresen meg kell változtatni. A rendezvényen megválasztották az év polgármesterét, alpolgármesterét és jegyzőjét.
Nagy Anna kormányszóvivő érdeklődésünkre elmondta: a fórumon elhangzott, hogy újra kell gondolni, milyen rendszerben működjenek az önkormányzatok az elkövetkező időkben. Ez a finanszírozást és a feladatok ellátását tekintve is változtatandó, mert nem központi döntéssel, hanem az érintett önkormányzatok bevonásával kell a célokat és eszközöket számba venni.
– Szeptember elsejétől felálltak a közigazgatási hivatalok, január elsejétől pedig létrejönnek a kormányhivatalok, melyek a kormány úgynevezett „kinyújtott irodái” lesznek. Ez a magyar közigazgatás történetében hatalmas lépés lesz – tudtuk meg a kormányszóvivőtől, aki hozzátette: – Most még számos hivatalos ügyet az állampolgárok intéznek sok-sok utánjárással, ami egyébként az állam feladata lenne. Az egyablakos rendszerben az állampolgároknak valóban egyetlen ablakhoz kell majd odamenniük, ott kell beadniuk az ügyirataikat, s onnan már nem nekik kell szaladgálniuk, intézkedniük, hanem a hivatalokban dolgozóknak. Korábban az állam az önkormányzati feladatokhoz a költségek 85 százalékát biztosította, addig most alig 50 százaléknyi jut. A kormány a következő esztendőkben ezen a rendszeren is változtatni kíván.
A városi polgármesterek debreceni randevúján – az állampolgárok szavazata alapján – az „Év Polgármestere” Borkai Zsolt, Győr első embere, Muraközi István, Berettyóújfalu alpolgármestere az „Év alpolgármestere”, dr. Szekeres Antal, Debrecen jegyzője pedig az „Év jegyzője” lett.