Folyik a bűzös lé

Az őrségi Kondorfáról fordult hozzánk Gaál Ferenc és felesége. Szomszédjuk szennyvize befolyik a konyhakertjükbe, panaszolták. Egyébként is elegük van abból – tették hozzá –, hogy a dombos-völgyes falu mélyebb részein lakók szagolhatják az ott összegyűlt bűzös levet.

LakóhelyemBozsér Erzsébet2010. 12. 08. szerda2010. 12. 08.

Kép: Szomszédviszály Kondorfa Gál Ferenc és felesége 2010.11.22. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Folyik a bűzös lé
Szomszédviszály Kondorfa Gál Ferenc és felesége 2010.11.22. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

– Kiengedi a szomszédunk a szennyvizet a keskeny árokba, ami az erdőnk meg a konyhakertünk mellett vezet egy kis tófélébe. Nagy fóliasátraik vannak, sokszor segítők is dolgoznak, akik a kerti zuhanyozóban tisztálkodnak, és a szennyes víz csak úgy zuhog az árokba. Gyakran érezzük a büdös szennyvízszagot, a mocskos lé befolyik a területünkre, ahol konyhakerti növényeket szoktunk termelni – panaszkodik a nyolcvanas évei körül járó Gaál Ferencné. – Nem építették meg a szennyvízderítőt, pedig megvan az építési engedélyük – mutatja az árokba torkolló csövet, amiből most semmi sem szivárog. Aztán átmegyünk a kis fenyvesbe, a nyirkos, vízmosott talajt vesszük szemügyre.

– Mindenféle szemetet ide hord a víz, kidőlnek a fák – magyarázza a férje. – Amíg nem ásták ki az alsó szomszédék az árkot, a dombokról lefolyó víz elterült a legelőn. Meg kéne hosszabbítani az elvezetőt a Lugos-patakig. A szennyvizet pedig ne engedjék ki, hanem építsék meg a derítőt és vegyék igénybe a szippantót. Az ügyben már járt itt a nyugat-dunántúli vízügyi felügyelet is.

A hivatalos szemlén sem folyt azonban a szomszéd háztól és a hozzá tartozó melléképülettől szennyvíz. Az erdőt elöntő csapadékvíz miatt a felügyelet ugyanakkor felhívta a jegyző figyelmét az ide vonatkozó jogszabályokra. Ez 2009. december 7-én történt. Készült egy önkormányzati jegyzőkönyv is, aminek a tartalma az elmérgesedett szomszédi viszonyra utal.

Balla Zsuzsanna, a szomszéd három éve költözött ide Budapestről, s keserűen reagál Gaálék panaszára. Mutatja, hogy náluk ugyancsak ott van a szennyvízkifolyó csöve, ami az árokba torkollik. Hozzáteszi: szerinte sincs megoldva a faluban a szennyvízelvezetés, és ha melegszik az idő, penetráns illatok lengik be a települést. Az emberek általában kiengedik a szennyvizet… Panaszkodik, hogy szeretett volna jó viszonyt Gaálékkal, de nem megy. Felbontották az általa építtetett utat, így ők nem tudtak bejönni a házukhoz. Bíróságon is jártak. Állítja, nincs büdös szennyvizük, kerti árnyékszékük van, a háztartásban pedig drága, környezetbarát tisztítószereket használnak. Meg akarták építeni az ülepítőt, de felbugyogott a víz, ezért házi bioülepítő rendszerben gondolkodnak. Az önkormányzatnak rendeznie kellene a vízelvezetést, s nemcsak itt, hanem azon a részen is, amit Gaálék panaszolnak, a kiserdőnél. Ehhez felajánlották már korábban az önkormányzatnak, hogy gyepterületüket használhassák a munkálatoknál. De nem lett az árkolásból semmi. Több telektulajdonost érint ez a probléma.

Markó László körjegyző jól ismeri a panaszügyet. Többször is járt a helyszínen, és szennyvízelfolyást egyszer sem tapasztalt Balláéknál. A nyári kerti zuhanyozásról most hall először. Ígéri, megvizsgálja a család szennyvízelhelyezését. Hozzáfűzi, tulajdoni vita van a két szomszéd közt, amit maguk között kellene megoldaniuk.

A faluban szennyvízcsatorna-rendszer még nincs, engedélyezett tervvel viszont rendelkezik az önkormányzat. Takács Róbert polgármester magyarázza: a lakosság támogatását nem sikerült megnyerni a nagyobb terheket jelentő beruházáshoz. Jelenleg a pénz is hiányzik hozzá, a falu 40 millió forintos költségvetéséből gondolni sem lehet rá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek