Kössön kátyúbiztosítást!

Lassan úgy kell vezetni, mintha rutinpályán szlalomozna az ember. Folyton kerülgetni kell a kátyúkat. S ha mégis kár éri az autót az úthibák miatt, körülményes az ügyintézés. Bár idén már kátyúbiztosítást is köthet az előrelátó autós.

LakóhelyemPalágyi Edit2011. 02. 02. szerda2011. 02. 02.

Kép: Katyu 2006.01.14. foto: Nemeth Andras Peter

Kössön kátyúbiztosítást!
Katyu 2006.01.14. foto: Nemeth Andras Peter

Gyakran több tízezer forintos kárt is okozhat egy elhanyagolt úton támadt kátyú, ami különösen balesetveszélyes, ha megtelt vízzel, s ezért még láthatatlan is. A közútkezelő megtéríti a kátyúk okozta kárt, ám kérdés, mit kell ehhez tenni.

– Még jól jár az, aki megússza egy egyszerű defekttel. Megesik, hogy az úthiba nagyobb bajt okoz: megsérülhet a féltengely, leszakadhat a lengéscsillapító, tönkremehet az alufelni – sorolja a tipikus hibákat Juhász Sándor, a Közlekedési Biztosító Egyesület (KÖBE) egri irodájának vezetője.

Egyre népszerűbb az a biztosítás, amit idén januártól már kifejezetten az úthibák ellen köthetnek a veszélyes szakaszokon közlekedők. A hozzájuk forduló minden harmadik-negyedik autós él ezzel a kiegészítő lehetőséggel. Egy bizonyos összeghatárig kártérítést ígérnek, s ha ennél nagyobb a baj, magukra vállalják az ügyintézést, vagyis vállalják, hogy ők lépnek kapcsolatba a közút kezelőjével.

– Az ügyfelek elbeszélései arról tanúskodnak, hogy bár a közútkezelő megtéríti a kátyúk okozta kárt, sokszor bonyolult a bizonyítás – magyarázza Juhász Sándor. Az eseményt általában nem elég lefotózni, lemérni és leírni, hol és mekkora kátyúba futott bele az autós. Érdemes félreállni, s tanút keresni. A biztosító szakembere azt javasolja, akinek jelentős kára esett, az mindenképpen hívja ki a rendőrt, és vetessen fel jegyzőkönyvet. Azért is hasznos ez, mert a rendőr igazolhatja, hogy a sofőr az útviszonyoknak megfelelően vezetett, tehát nem ő hibázott.

A Magyar Közút Kht. a kátyúsodó útszakaszokon, ahol a burkolatok öregek és a felső rétegen sok pótlás „díszlik”, rendszerint sebességkorlátozást rendel el. A társaság külön felhívja a figyelmet: a korlátozásokat és veszélyt jelző táblákat azért helyezték ki, hogy az autósok mindig tartsák be a megengedett sebességet. A közlekedők szerint azonban az útjavítást nem pótolja a tiltótábla. Sokszor épp abból lesz a vita, hogy a sofőr tartotta-e magát a megengedett sebességhez.

A társaság tájékoztatása szerint a kátyú okozta kárigényt a Magyar Közút Kht. illetékes megyei igazgatóságain lehet bejelenteni, ahol nyilvántartásba veszik a káreseményt, amennyiben az út hibájából adódott a baj. A bejelentést megteheti a károsult személyesen, levélben vagy e-mailben, a társaság honlapjáról is letölthető nyomtatvány kitöltésével. A káreset bejelentése után a közútkezelő társaság üzemmérnöksége megvizsgálja az ügyet. S ha jogos a panasz, a Magyar Közút Kht. biztosítási partnere veszi át az ügyintézést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek