Energiatakarékos tanyaváros

Termálvízzel és napkollektorral felszerelt mintatanyákat adtak át Mórahalmon. Majdnem tízéves terv vált valóra, igaz, menet közben úgy átalakult, hogy szülője sem ismerne rá…

LakóhelyemTanács Gábor2011. 05. 16. hétfő2011. 05. 16.

Kép: Mórahalom, 2011. május 06. Minta tanyák. Fotó: Ujvári Sándor

Energiatakarékos tanyaváros
Mórahalom, 2011. május 06. Minta tanyák. Fotó: Ujvári Sándor

Három tanya, összesen 567 millió forintért, amelynek a kilencven százalékát az úgynevezett norvég alap állta – címszavakban így lehetne összefoglalni azt a történetet, amely május elején zárult, és amelyről a projektvezetőtől, Fodor Csabától értesültünk.

Az eredeti tervek, amelyeket a mórahalmi pályázatírók még a kétezres évek elején dolgoztak ki, olyan energiatakarékosan működtethető mintatanyákat tartalmaztak, amelyeken mérni lehet egy család energiafelhasználását, és ezzel utat mutatnak a korszerű tanyák építése felé. A 2005-ben kiírt norvég finanszírozású pályázat azonban a megújuló energiák használatára koncentrált, így került a tervbe termálkút és napkollektor.

Szintén a pályázat kedvezőbb elbírálása miatt kellett komoly üzleti tervet is készíteni az épületekre, egyre több bevételt előirányozni, míg a végén egy három mintatanyából álló komplexum alakult ki, amelyhez hozzátartozik az ólaktól kezdve az üvegházon és a kereskedelmi szálláshelyen keresztül a napenergiával működő aszalótól a helyi növényváltozatokat tartalmazó bemutatókertig és madárházig minden, amit csak el lehet egy tanyán képzelni. Mivel azonban három tanya nem tudja kihasználni egy termálkút kapacitását, a rendezési tervben már szerepel egy nyolcvan-százhúsz lakásos, úgynevezett mediterrán sorházas termálfalu, sőt a közelbe költöztetnék a városi sportlétesítményeket is. Nyilván így néz ki a XXI. századi tanya…

De térjünk vissza a most befejezett szakaszhoz. Egy lakó-, egy gazdálkodó és egy úgynevezett közösségi tanya épült. Az első és a második L alaprajzú épület, kicsit a hagyományos tanyákra hasonlít, kétgenerációs családok számára készült; az utóbbihoz gazdasági épületek, ólak, egy ezer négyzetméteres üvegház is tartozik, de idénymunkások elszállásolására is alkalmas. A közösségi tanyán melegítőkonyha, szálláshelyek és előadótermek vannak, itt konferenciákra és egyéb eseményekre kerülhet sor. Az épületek mind energiatakarékosan fűthetők, közelítik a passzívházszabványt, amelyet azért nem érnek el, mert a passzívházat a benne lakók testhője, illetve a bent használt gépek hője fűti – itt viszont nem lesznek állandó lakók.

Ezzel el is jutottunk ahhoz a kérdéshez, amelyre a pályázatban nyilván határozott, a valóságban csak bizonytalan válaszok vannak: mit is lehet kezdeni ezekkel a mintatanyákkal, amelyeknek az árából három-, uszkve négyszáz hagyományos tanyát lehetne vásárolni? Hiszen az ólakat meg kell tölteni állatokkal, az üvegházat zöldséggel; mindezeket valakinek gondoznia kell, a terményt és a húst értékesíteni, a közösségi tanyára programokat szervezni. Fodor Csaba szerint a tanyák üzemeltetése legalább öt-hat főnek ad majd feladatot, esetleg egy gondnokcsalád ide is költözhet. A komplexum végső formájában valószínűleg egy olyan hely lesz, amely egyszerre mutatja a régi tanyasi életet, programot nyújt a fürdő miatt Mórahalomra látogatóknak, vendéglátóhelyként funkcionál – az ólban röfögő mangalicát a helyben kialakított vágóponton fel is dolgozzák a turistáknak –, és alkalmas a megújuló energiákat illető tapasztalatszerzésre is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek