Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Francia mintára szomszédünnepet tartottak múlt hét szombaton Magyarországon. A több mint tíz éve Párizsból indult kezdeményezéshez idén már 38 ország csatlakozott. Célja, hogy az egymáshoz közel lakó emberek kimozduljanak elszigeteltségükből és megismerkedjenek.
Géza bácsi és Lujza néni az utca két végén és két oldalán lakik, a két ház között feszül az utca információs tengelye. Géza bácsi polgárőr, rendszeresen részt vesz a városrész dolgaiban, legyen szó vagyonvédelemről vagy utcabálszervezésről, de persze egy-egy bográcsozásra is bármikor hajlandó. Lujza néni dundi, nyugdíjas óvónő, aki vigyorogva kerékpározik az utcán, és bármikor hajlandó megállni egy kis beszélgetésre. A stabilitást biztosító harmadik kerék Hajnika, az asszisztens, aki alkalomadtán Mikulásnak is beöltözik, és körbejár az utcában, szaloncukrot potyogtatva, röhögtetve a nyugdíjasokat. Rajtuk kívül vannak azok az utcában, akik maguk nem kezdeményeznek semmit, de értékelik és viszonozzák a kedves gesztusokat, törekszenek arra, hogy a jó viszony megmaradjon. Végül vannak azok, akik úgy gondolják, nem kell különösebben zavartatni magukat attól, hogy a közelükben mások is laknak; a szomszédsággal ápolt jó kapcsolatot már nem tekintik társadalmi kötelezettségnek, egyszerűen próbálnak olyan magas kerítést építeni, amekkorát bírnak. Aztán ha átmászik rajta a szomszéd kutyája, és megeszi a pörkölthúst, a reklamációt lehet azzal kezdeni, hogy jó napot kívánok, én vagyok a szomszéd.
Talán ez utóbbiaknak szólna a francia mintára idén először Magyarországon is megrendezett szomszédünnep. A kilencvenes évek végén Párizs tizenhetedik kerületében egy Atanase Perifan nevű képviselő által elindított programsorozatot az a felismerés ihlette, hogy az emberek egyre inkább bezárkóznak, és így a szomszédok létét egyre inkább teherként élik meg. Pedig ha felfedeznék, hogy a szomszéd is ember, talán még hasznát is vehetnék, mint a főkönyvelő Géza bácsinak, aki tudja, miként kell nehéz tárgyakat mozgatni két ember és egy gurtni segítségével, utána pedig egy hideg sör mellett derűsen kvaterkázni. No, persze a dologhoz hozzátartozik az is, hogy ha a főkönyvelő – ami ritkaság – ért a metszéshez, akkor legközelebb már nem farolhat ki Géza bácsi kérése elől, hogy mutassa meg, mit csináljon a gyümölcsfájával. A közös metszést pedig újfent sörözés követi, miközben a főkönyvelő értékes információkkal gazdagodhat a polgárőrök, a nyugdíjas óvónők, illetve valamennyi utcabeli életének apró-cseprő dolgairól. Ezzel is erősítve a helyi közösségeket, ahogy a nagykönyvben meg van írva.
Tegyük hozzá, hogy Franciaországban a szomszédünnepet nagyvárosi környezetre találták ki, ahol a külvárosi panelokban rengeteg, egymástól idegenkedő náció keveredik. A rendezvény sikeresnek bizonyult – a galloknál lassan mindenre van külön nap, a frankofóniától a film-színház-muzsikáig –, már az első évben tízezren vettek rajta részt, a második évben az egész országra kiterjesztették. 2003-ban elsőként Belgium vette át az ötletet, majd egyre több országban terjedt el a rendezvény, Törökországtól Kanadáig.
Magyarországon a Hungarofest Nonprofit Kft. igyekezett megindítani a folyamatot: a sikeres tavalyi pécsi próbaüzem után most országosan arra biztatták a népeket, hogy szervezzenek mindenféle összeröffenést az utcájukban, közvetlen lakókörnyezetükben. Mindehhez néhány apróságot tudtak központilag hozzáadni: legelőször is tanácsokat, hogyan hívjuk össze a szomszédságot. Azután plakátokat, amelyeket már csak ki kellett nyomtatni, és elhelyezni a megfelelően frekventált helyekre, így értesítve az érdekelteket a rendezvényről. Végül a szervezők a saját rendezvényüket regisztráltathatták a honlapon.
Igyekeztünk kerülni azokat az összeröffenéseket, amelyeket az önkormányzat vagy általunk régóta ismert, aktív civil szervezet hozott létre: valódi, egymással ismerkedő szomszédokat akartunk látni. Ilyen rendezvényt a vizsgált területen nem sikerült felfedezni. Sok helyről már előre megkaptuk azt a választ, hogy a szomszédság nem volt vevő a kezdeményezésre, így érdeklődés hiányában az ünnep elmarad. Ezért végül mégis „ráfanyalodtunk” az önkormányzati hepajokra, amelyekkel semmi bajunk nem volt, azonkívül, hogy a szokásos sémát követték: a hivatal szervez, a családok kivonulnak, leülnek együtt a sörpadra, isznak valamit, esznek valamit, oszt hazamennek.
Persze ki tudja, időközben hány Géza bácsi ült össze a szomszéd főkönyvelővel. Hiszen az ilyesmit vajmi ritkán regisztrálják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu