Moziügyi tűzoltás

Zavaros ügy: egy tűzoltósági ellenőrzés után bezárták Szeged műemlék mozipalotáját – a tiltakozó alkalmazottak és bérlők pártját fogta a polgármester is. Érintésvédelmi kérdésből legott pártpolitikai csetepaté kerekedett.

LakóhelyemTanács Gábor2011. 07. 06. szerda2011. 07. 06.

Kép: Szeged - Facebookon szerveződött, rögtönzött szimpátia tüntetés a Belvárosi mozi bezárása ellen. Fotó: Karnok Csaba , Fotó: Karnok Csaba

Moziügyi tűzoltás
Szeged - Facebookon szerveződött, rögtönzött szimpátia tüntetés a Belvárosi mozi bezárása ellen. Fotó: Karnok Csaba
Fotó: Karnok Csaba

– Nekünk is az az érdekünk, hogy a Belvárosi Mozi minél hamarabb újra üzemeljen. Szó sincs arról, hogy az épület más funkciót kapna – mondta sajtótájékoztatóján Sódar István, a szegedi Belvárosi Mozit üzemeltető kft. ügyvezető igazgatója azután, hogy lakat került a patinás belvárosi épületre.

A Belvárosi Mozi, a Szeged Plázát leszámítva, az egyetlen megmaradt mozi a városban. Üzemel benne egy sikeres kávézó, valamint a Grand Café művészmozi és kultúrkocsma. A minden előzmény nélküli bezárást a tűzoltóság levele indokolta, amely kimondta, hogy az épületben a vezetékek életveszélyes állapotban vannak, fennáll az öngyulladás veszélye. A város több kulturális intézményét is irányító kft. igazgatója úgy döntött, hogy nem vállalja a kockázatot, bezáratja az épületet, a dolgozókat pedig szabadságra küldi. Egyszersmind azt is nyilatkozta, hogy a mozi bizonytalan időre zárt be, mivel egy elkészült szakvélemény szerint a felújítás 180 millió forintba kerül.

A döntés felháborította a mozi dolgozóit, még inkább a bérlőket, a Casablanca kávézót és a Grand Cafét. Az utóbbi üzemeltetői hamar kiderítették, hogy a kft. már januárban kapott egy listát arról, mit kellene kijavítani, a nyolcból hét problémát már megszüntettek, a tűzvédelem kérdésében azonban nem léptek. A történethez hozzátartozik, hogy Szegeden baloldali polgármester van, jobbra hajló közgyűléssel, amelyben a Fidesznek csak az egy szem jobbikos képviselővel együtt van többsége. A választások után a közgyűlés a saját szája íze szerint nevezett ki a városi cégek élére vezetőket; a helyi közvélemény szerint szolgálataiért a Jobbik – többek között – a kft.-t kapta.

A bérlők és a dolgozók ellenállásából jókora botrány lett. Az igazgató által folyamatosan lobogtatott – de teljes terjedelmében nyilvánosságra sokáig nem hozott – szakvélemény tartalmát megkérdőjelezték, ahogy azt is, hogy a mozitól elkülönült Grand Cafét miért kellene bezárni, pláne zárat cserélni és biztonsági céggel őriztetni az ajtót. A nép ingatlanpanamát kiáltott, mások szerint az akció célja egy baráti cég által elvégzett nagy felújítás kizsarolása lett volna – de az is elképzelhető, hogy a két hónapja kinevezett ügyvezető igazgató puszta ügyetlenkedéséről van szó.

A botrány a helyi baloldalnak éppenséggel kapóra jött: Botka László polgármester egy mozi előtt tartott sajtótájékoztatón egy másik, szintén ellenőrizhetetlen tartalmú szakvéleményt kezdett lobogtatni, amelyben szerinte az áll, hogy 863 ezer forintból a hiba bármikor, egy hét alatt kijavítható. Ezek után Sódar bevallotta: az általa emlegetett 180 millió a mozipalota teljes épületgépészeti felújításának az ára. A polgármester azt is elmondta, hogy a következő közgyűlésen kezdeményezik Sódar azonnali menesztését.

A skandalum a helyi Fideszt is zavarba hozhatja, hiszen az igazgatót csak velük lehet leváltani – Sódar sara rájuk is fröccsen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek