Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fél pénzen vehetsz, teljes szívvel adhatsz – ez nemcsak a szlogenje, hanem működési elve is az adományboltoknak. Nyugat-Európában a charity shopok évtizedek óta jól működnek, nálunk mostanában próbálják meghonosítani őket.
Kép: Adománybolt az üllői út 6-ban. Bevétel segélyezésre költik. 2011.09.02. Fotó: Bohanek Miklós
Sötétbe öltözött, idős hölgy lép be az üzletbe. Láthatóan törzsvásárló itt. Művirágot keres. A kedves eladónőnek a szeme se rebben. A gondosan párba rendezett cipők (páranként 500 forintért), az összehajtogatott ruhák (darabja 300) és a fehér műanyag kerti székek (szintén 500) mellett hátravezeti a vevőjelöltet, hogy közvetlenül a komoly lámpagyűjtemény és a kétajtós ruhásszekrények, ülőgarnitúrák között megmutassa a művirágkínálatot.
Kaphatók vadonatúj kerti törpék is 1500 forintért – ezek még abból a holland adománycsomagból maradtak, amellyel ez év áprilisában megnyitotta az Adománybolt Nonprofit Kft. első üzletét a főváros harmadik kerületében (Percz utca 2.), Budaszíve néven. A tulajdonosok, Dobos László és Sáhy Gábor úgy fogalmaztak: az egyéni jó szándék és a segítő összefogás erős szálaiból szövögetik az Adományhálót, vagyis lépésről lépésre adományboltokkal szeretnék behálózni az országot. Angyalföldre az ősszel együtt a jótékonykodás is beköszöntött, szeptember elsején megnyílt a második üzletük is, az Angyalszíve.
A bolthálózat működési elve egyszerű: az adományozni vágyó magánszemélyek, cégek behozzák és ingyen felajánlják már nem használt, de mások számára még értéket jelentő tárgyaikat, porosodó raktárkészletüket, amit a vevők roppant kedvező áron vásárolhatnak meg. A helyiség bérleti díja, a rezsi, az adók levonása után fennmaradó bevétel aztán – a helyi önkormányzatok és civil szervezetek közvetlen ajánlása alapján – pénzadományként kerül majd a kiválasztott alapítványokhoz, támogatandó emberekhez.
Nyugat-Európában már bizonyított a modell, Magyarországon 2009-ben nyitotta meg az első hazai adományboltot a Kórházi Önkéntes Segítő Szolgálat Alapítvány. Egy év kísérletezés után azonban kénytelenek voltak lehúzni a rolót… Jó hír, hogy nemrég Budapesten új helyiségben (Üllői út 6.) újra „nekifutottak”. S hogy mire fordítják ők a porcelán teáskészletből meg a plüssjátékokból befolyt pénzt? Saját erőből képzett önkénteseikkel támogatást nyújtanak a kórházi betegek és hozzátartozóik számára – összegzi munkájukat Péter Edit kuratóriumi elnök. Tavaly 670 önkéntes segítőjük több mint 24 ezer órát töltött betegágyak mellett.
Egy ilyen témájú cikkben általában röpködnek a magasztos eszmék: adományozási kultúra, társadalmi felelősségvállalás, intézményesített jótékonykodás. Mindez leegyszerűsítve „csupán” annyit jelent, hogy nem otthoni lomtalanításra használjuk fel az adakozásunkat, és bármennyire is hasonlítanak az adományboltok a zsibvásárokra, nem kezdünk el alkudni egy 300 forintos retikül árából...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu