Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Didergős időben is felmelegíti a kirándulókat a kályhában sült-füstölődött pisztráng – erről magunk is meggyőződtünk a Szalajka-völgyben. A szilvásváradi Sáfrány család húsz éve tenyészti és füstöli a hegyi tavak és patakok ízletes halát.
Kép: Sáfrány László pisztráng telepe füstölés és árusítás egészséges táplálkozás hal szilvásvárad 2011 10 22 Fotó: Kállai Márton
– Rengeteg hal a macskának ment, mire kitapasztaltuk, hogyan is lesz a legfinomabb a füstölt pisztráng. Húsz éve kísérletezünk, tökéletesítjük az ízeket, ezt könyvből nem lehet megtanulni – bizonygatja Sáfrány László és felesége. A Szalajka-völgyben különleges kályhákban készítik a főleg azonnali fogyasztásra készült, bükkfával füstölt halat. A technológia némileg titkos, ám annyit megtudtunk, hogy a pisztráng attól lesz szaftos és ízletes, hogy a forró levegőben a saját zsírjában sül meg, méghozzá lassacskán, 2-3 óra alatt. Előtte egyszerűen besózzák, de attól óvakodnak, hogy különféle ártalmas nitriteket adjanak a sóhoz. A ház asszonya meséli, hogy negyvenféle mártást kóstolgattak végig, mire rájöttek, hogy a mézes dijoni mustár illik a halukhoz, az hozza ki leginkább az ízét – így azt kínálják mellé. S ha teheti a vendég, némi jóféle rozét is érdemes kortyolni hozzá.
– Arra törekszünk, hogy valóban értékes táplálékot adjunk az ide betérőknek és a vevőinknek. Nincs is ennél nagyobb bizalom, mint hogy ezt elfogadják – magyarázza filozófiájukat Sáfrány úr. Kiderül: a pisztrángban is egyaránt akad jóféle meg gyorsan, sebtiben nevelt – olyasféle a különbség, mint az udvarban kapirgáló tanyasi csirke és a gyorsan hizlalt, sápadt, tápos baromfi közt. Szerencsére már egyre több olyan vásárló akad, aki „megvilágosodik”, s inkább kicsivel több pénzt ad az igazán jó minőségért – tudjuk meg.
A szilvásváradi pisztrángtelepre idegen – pláne külföldön vett – élő halat soha nem hoznak pótlás gyanánt, ez ugyanis rontaná a minőséget és fertőzésveszéllyel járna. Szilvásváradon évente 10 tonna pisztrángot nevelnek, s itt biztosan csak a saját tenyésztésű pikkelyest kínálják. Volt ugyan egy emlékezetes halpusztulásuk – meséli Sáfrány úr –, ám ezt nem kór okozta, hanem az, hogy egyik tavuk vízbevezető csöve egy reggelre eldugult. Mint kiderült, egy béka ücsörgött benne, az okozta a galibát. Újabban a vízhiány veszélyezteti e ragadozóhal nevelését a Bükkben: néhány hete három kisebb tavat ki kellett üríteni.
A kristálytiszta vizű tavakban úszkáló – a lazacfélék családjába tartozó – pisztrángokat is megmutatja Sáfrány László, aki nem csak erdészetből diplomázott, de halászati szakmérnök is egyben. Kiderül: az éttermek a 30-35 dekás, „egyadagos” pisztrángokat kedvelik, de a kissé nagyobb méretűek talán még jobb ízűek.
Szakértő tanácsokat kapunk ahhoz is, hogyan vásároljunk és készítsünk halat a családi asztalra, hogy az egészséges táplálék beltartalmi értékét megőrizzük. Ideális, ha frissen fogott, és még a tó vagy a folyó partján kupán vágott halra teszünk szert. Minél gyorsabban tisztítsuk meg. Ha tehetjük, az elkészítés előtt már csak hűtsük, és ne fagyasszuk a halhúst. Ha mégis mélyhűtőbe tesszük, ne tartsuk ott sokáig. A halban levő zsírok ugyanis könnyen avasodnak, ez a folyamat még mínusz 17 Celsius-fokon is beindul egy-két hónapon belül. Lehetőleg állati zsiradékban, például vajban vagy saját zsírjában süssük a kopoltyúst.
Szilvásváradon, hazánk első halfüstöldéjében ugyancsak ügyelnek a „szertartás” részleteire. A falubeli üzemben nem használnak gázégőt vagy elektromos szerkezeteket, hanem tüzet raknak, s úgy füstölik órákon át a pisztrángot, a makrélát, a heringet. A lazacot pedig hideg füstön tartják. Tartósítószert itt sem használnak, ám az ínyencfogás egy jó hónapig így is nyugodtan várja a sorsát a hűtőben – már ha addig kibírjuk, hogy meg ne kóstoljuk. Előételként némi vajas pirítóssal és tejszínes tormával igazán fenséges, de vegyes zöldsalátával is érdemes megkóstolni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu